AB Kurulu Lideri von der Leyen: Putin’in yaptıklarının hesabını vermesi gerekiyor

Avrupa Birliği Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, Bild gazetesine açıklamalarda bulundu. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in vefatından memnun olup olmayacağı sorulan Leyen, “Bir insan öldüğünde asla keyifli olunmamalıdır ve bu her insan için geçerlidir lakin Putin’in bu savaşı kaybetmesi ve yaptıklarının hesabını vermesi gerekiyor, bu benim için değerli.” dedi.

Ukrayna’da “en önemli savaş suçları”nın işlendiğini belirten von der Leyen, “Bu kuşku götürmez. Bu nedenle kanıtların toplanmasını ve Milletlerarası Ceza Mahkemesi nezdinde dava açılması ihtimalini destekliyoruz. Ortak milletlerarası hukuk sistemimizin temeli budur ve bu hataları da cezalandırmamız gerekir.” sözlerini kullandı.

Von der Leyen, Ukrayna’nın ivedilikle muhtaçlık duyduğu ve talep ettiği savaş tanklarının tedarik edilmesine ait de şunları kaydetti:

“Eğer savaş tanklarına muhtaçlıkları olduğunu söylüyorlarsa, bunu ciddiye almalı ve onlara bu tankları tedarik etmeliyiz. Ben Avrupa devletlerinin Ukrayna’nın gerçekte gereksinim duyduğu şeyleri tedarik etmesinden yanayım. Sonuçta Ukraynalılar, hakikat askeri araçlara sahip oldukları takdirde kendilerini savunabileceklerini kanıtlıyorlar. Ukrayna bu savaşta hepimiz için uğraş ediyor. Muhtaçlık duyulan şey, demokrasinin zaferidir. Bu nedenle ülkenin muhtaçlık duyduğu tüm silahlara sahip olması çok değerli.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*