ABD basınında dikat çeken haber: Dolara darbe vuracaklar!

Son dakika haberi… ABD merkezli Bloomberg’in Türk yetkililere dayandırdığı habere nazaran, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Lideri Putin’in, Tahran’daki görüşmelerinde dolar baskısını kaldıracak kıymetli bir sorun ajandada yer aldı.

Haberde, bahse aşina Türk yetkililere nazaran, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile Tahran’da yaptığı görüşmede, Rus güç ithalatının ABD doları dışındaki para üniteleriyle ödenmesini kolaylaştıracak adımların tartışılacağı argüman edildi.

BAŞKAN ERDOĞAN ‘ÇARE ULUSAL PARA’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzun yıllardır ekonomiler üzerinde bir baskı aracı olarak kullanılan ‘dolar’ yerine ulusal para ünitesinin kullanılması konusunda adımlar atılması için çalışıyor.

Erdoğan, Kasım 2018’de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daimi başkanlığını yürüttüğü İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) 34. Toplantısı’nda İslam ülklerine, “Aramızdaki ticarette ulusal para üniteleri kullanmamız, emperyalist prangaları parçalamamız bakımından son derece değerlidir.” şeklinde seslenmişti.

İslam ülkelerinin ortalarındaki ticareti artırması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, “Ticaretimizi ne kadar artırırsak o kadar güçlü oluruz. Yerli ve ulusal paramızı kullanmaktan diğer çıkış yolu yok, aksi halde döviz kuru altında eziliriz.” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan yakın tarihli bir konuşmasında yeniden, “Faiz prangasını da döviz kuru prangasını da enflasyon prangasını da parçalayıp atacağız.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: STAR.COM.TR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*