ABD’den Türkiye’ye yaptırım uyarısı

Son periyotta Türkiye ile Rusya ortasındaki yakınlaşmadan rahatsız olan Batı, Ankara’ya yaptırım konusunda ikazda bulundu.

Rusya’nın 24 Şubat’tan beri Ukrayna’yı işgal etmesi memleketler arası kamuoyunun birinci gündem unsuru olmaya devam ediyor… Ukrayna’ya saldıran Moskova idaresine Batı ülkeleri yaptırım uygularken, iki ülke ortasında arabuluculuk gayreti içinde olan Ankara’ya sert bir ikaz ABD’den geldi.

Son haftalarda Türkiye ile Rusya ortasındaki yakınlaşmadan rahatsızlık duyulduğunu sık sık gündeme getiren Batılı diplomatlara biri daha eklendi. ABD’nin Türkiye’yi, Rusya ile yakınlaşmadan ve ekonomik işbirliği planlarından ötürü mümkün bir yaptırım senaryosu konusunda uyardığı ortaya çıktı.

“ENDİŞELERİMİZ VAR”

ABD Hazine Bakanlığı’ndan üst seviye bir yetkilinin evvelki gün Türk mevkidaşını uyardığı kaydedildi. ABD Hazine Bakanı Yardımcısı Wall Adeyemo, Türk mevkidaşı Yunus Elitaş’a, “Rus şirket ve kurumları ve vatandaşlarının, Türkiye’yi ABD ve başka 30 ülkenin uyguladığı yaptırımlardan kurtulmak için kullandığına dair tasalarımız var” dediği öğrenildi.

İki isim ortasındaki telefon görüşmesinde taraflar ortasında Rusya’ya yaptırımların uygulanması konusunda görüşmelerin gerçekleştiği de belirtildi.

Öte yandan Türkiye’den yapılan açıklamada ise, “Elitaş, Türkiye’nin mevcut süreçte ve yaptırımlarda durumunun değişmediğini söyledi” denildi. Ankara’nın muhtemel bir yaptırım ihlaline müsaade vermeyeceği de belirtildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*