AB’den Ukrayna’ya 9 milyar avro ek mali dayanak

AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, Brüksel‘de düzenlediği basın toplantısında Ukrayna‘ya yeni takviye sağlayacaklarını belirtti.

Ursula von der Leyen, “Ukrayna, cephede Avrupa kıymetlerini savunuyor” diyerek, Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Von der Leyen, Ukrayna’nın kısa vadede muhtaçlık duyduğu finansmana erişimini sağlamak istediklerini belirterek, “Ukrayna için 2022’de 9 milyar avroya kadar yeni makro-finansal yardım teklif ediyoruz” sözünü kullandı.

Von der Leyen ayrıyeten, AB’nin tekrar inşa uğraşında öncülük etme sorumluluğu bulunduğunu söyledi.

‘BAŞKALARI DA TEKRAR İNŞA SÜRECİNE ORTAK OLMALI’

Ursula von der Leyen, yine inşa için Ukrayna ve AB Kurulu tarafından yönetilecek bir platform kurmayı da teklif ettiklerine dikkat çekerek, bu platformun Ukrayna’nın inşasına katkı verecek ülkeler, memleketler arası bağışçılar, milletlerarası finans kurumları ve başka emsal düşünen ortakları bir ortaya getireceğini belirtti.

Von der Leyen, Ukrayna’nın yine inşasında yatırımların ıslahatlarla birlikte yürütülmesinin kıymetine işaret ederek, bu gayrete yalnızca AB katkısının kâfi olmadığını oburlarının da sürece katılması gerektiğini vurguladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.