Akkuyu Nükleer A.Ş.’den maaş ödemesi açıklaması

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, Akkuyu NGS inşaat alanında çalışmaların sürdüğü tabir edildi.

Bugün prestijiyle inşaat ve montaj işlerini yürüten şirketlerin birçoklarının iş kapsamlarıyla alakalı TSM Güç İnşaat Sanayi Limited Şirketi ile mukavelelerini imzaladıkları aktarılan açıklamada, kalan mukavelelerin de en kısa vakitte tamamlanacağı belirtildi.

ÖDEMELER ÖZKAYNAKLARDAN YAPILACAK

Açıklamada, T2IC ile yapılan mukavelenin feshedilmesinin akabinde Akkuyu NGS’nin, TSM Güç İnşaat Sanayi Limited Şirketi ile alt yükleniciler ortasındaki kontratların imzalanması sürecinde faal olarak yer aldığı vurgulanarak, “T2IC’nin tarafların mutabakatı ile mukaveleyi feshetmeyi reddetmesi ve mali bahislerde çalışanların maaşlarının ödenmesi dahil yükümlülüklerinin gereğini yerine getirmemesi nedeniyle Akkuyu Nükleer, T2IC’nin çalışanlarına temmuz ayı maaş ödemelerini kendi özkaynaklarından yapmaya karar vermiştir. Türk Lirası olarak maaş alan çalışanların fiyatları yüzde 35 oranında artırılacaktır” denildi.

Daha evvel T2IC’de istihdam edilen emekçi, mühendis ve yöneticilere TSM’ye geçme teklifi yapıldığı belirtilen açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Devir sırasında, çalışanların Türkiye Cumhuriyeti çalışma mevzuatı uyarınca sahip olduğu tüm haklar korunacaktır ve evvelki iş yerinde çalışma müddetine bağlı olarak kıdem tazminatı, kullanmadığı müsaade tazminatı ve ihbar tazminatı dahil tüm hakkı olan ödemeler yapılacaktır. Bu tedbirler, inşaat alanında işin sürekliliğini ve kalitesini, Akkuyu NGS’nin inşaat çalışmalarını takvime uyulmasını, emekçilerin çalışma şartları açısından haklarının korunmasını ve çalışanlara fiyatların vaktinde ödenmesini sağlamak için alınmıştır.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*