Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın tutuklandığı iddiası ortalığı karıştırdı

Çin’in en büyük e-ticaret şirketi Alibaba‘nın kurucusu Jack Ma ile ilgili ortaya çıkan iddialar, borsayı karıştırdı. Şirketin CEO‘sunun tutuklanma ihtimali yatırımcılar arasında paniğe neden olurken, şirket hisseleri gün içerisinde adeta çakıldı.

Ortaya çıkan bilgilere göre Alibaba‘nın bir gün içerisinde yaşadığı değer kaybı, yüzde 9,4‘e ulaştı. Üstelik tüm bunlar, sadece basit bir yanlış anlaşılmadan dolayı yaşandı. İşte e-ticaret devine bir gün içerisinde bir servete mal olan yanlışlığın ayrıntıları.

Alibaba, 2022 yılına ait B2B Dijital Bakış Raporu’nu yayınladı

Tutuklanan Jack Ma, Alibaba’ya 90 milyar dolara mal oldu

Bir servete mal olan olayın başlangıcı Çin‘in Ciciang eyaletindeki bir tutuklamayla başladı. Polis raporlarına göre, bir teknoloji şirketinin başında bulunan ‘Ma‘ isimli bir adam ulusal güvenliği tehlikeye atan faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

Alibaba CEO'su Jack MaAlibaba CEO’su Jack Ma

Hükümete ait televizyonların da haberi bu şekilde vermesi, herkese bu kişinin Alibaba kurucusu Jack Ma olduğunu düşündürdü. Hali hazırda Çin hükümeti ile arası iyi olmadığı bilinen Ma, geçmişte de dönem dönem kameralardan uzak kalmış ve hatta öldürüldüğü düşünülmüştü.

Yatırımcıların kafasını karıştıran bu durum, paniğe ve Hong Kong Borsası‘nda işlem gören şirketin hisselerinde ani bir satışa neden oldu. Kargaşanın önüne geçmek isteyen devlet televizyonunun duruma açıklık getirmesi çok uzun sürmese de değer kaybı kaçınılmaz oldu.

Alibaba CEO'su Jack Ma

Yaklaşık 900 milyar dolar değerindeki şirketin hisseleri sadece birkaç saat içerisinde yüzde 9,4 eridi. Bu da neredeyse 90 milyar dolarlık bir kayıp demek. Konuyla ilgili Alibaba’dan ya da Jack Ma’dan resmi bir açıklama gelmezken, bu kaybı telafi etmenin ne kadar süreceği merak konusu.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, gerçekten de tutuklansa bunun şirkete yansıması ne olurdu? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.