Almanya Ukrayna’ya 100 zırhlı araç gönderecek

Alman hükümeti, Alman savunma sanayi şirketi Rheinmetall’in Marder tipi 100 eski zırhlı muharebe aracını Ukrayna’ya ihraç etmek için hükümete izin başvurusu yaptığını teyit etti. Hükümet sözcüsü Steffen Hebestreit, ihracat izni ile ilgili kararın “kısa süre içinde” verileceğini bildirdi.

Reuters haber ajansına bilgi veren bir kaynak, Rheinmetall’in 100 adet Marder’in Ukrayna’ya ihracatı için hükümete izin başvurusu yaptığını söylemişti. Aynı kaynak şirketin Ukrayna’ya göndermeden önce önümüzdeki aylarda araçların bakımını yapacağını ve kullanıma hazır hale getireceğini belirtmişti.

DW’nin aktardığına göre, Rheinmetall’in bu adımı Almanya Başbakanı Olaf Scholz‘un Almanya’nın Ukrayna’ya ağır silah göndermesi konusunda net bir duruş sergilemesini gerektirecek. Almanya’da silah ihracatlarını onaylayan Federal Güvenlik Konseyi’nin başkanlığını başbakan yapıyor.

Almanya Başbakanı Scholz, Ukrayna’ya kendisini Rusya’ya karşı savunması için obüs ve tank gibi ağır silahların gönderilmesi konusundaki çekimser duruşu nedeniyle hem ülkesinde hem de yurt dışında eleştiriliyor.

713 milyon dolar askeri destek

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Savunma Bakanı Lloyd Austin Pazar günü Ukrayna’nın başkenti Kiev’e resmi bir ziyaret düzenledi. Blinken ve Lloyd’un Ukrayna’ya ek askeri destek sözü verdiği belirtiliyor. New York Times Biden’ın Ukrayna ve diğer 15 Doğu Avrupa ülkesine 713 milyon dolar askeri yardım yapacağını yazdı. 322 milyon doların Ukrayna için ayrıldığı kalan kısmın da NATO ülkeleri ve Ukrayna’ya askeri destek sunan diğer ülkeler arasında paylaştırılacağı belirtiliyor.

Ukrayna’nın ağır silah talebi Moskova’nın saldırılarını yoğunlaştırması üzerine artmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*