Arnavutluk Başbakanı Rama: Türkiye Cumhurbaşkanı olmasaydı, aşılarımız olmayacaktı

Avusturya’da düzenlenen Alpbach Avrupa Forumu’ndaki “AB’nin Jeopolitik Uyanışı” bahisli panelde konuşan Rama, ülkesinin Avrupa’ya entegrasyonu, Türkiye’nin salgın devrindeki rolü ve yardımı, Kosovalılara Avrupa vize serbestisi üzere birçok hususa değindi.

Fransa’nın yeni bir Avrupa siyasi topluluğu kurma fikrinin büyük bir potansiyele sahip olduğunu kaydeden Rama, “Bazı tarihi problemler için Avrupa Birliği de birtakım tarihi savları olan bir devletin karşısında güçsüz bir küme ülkelere dönüşüyor. Tarihi savlara karşı hiçbir şeyim yok fakat bu tarihi problemler politikler tarafından tez ediliyor. Eskiyi çözme bahtı yok lakin yeni tarihi sıkıntılar yaratma bahtı var.” diye konuştu.

Kovid-19 salgını devrinde Türkiye’nin dayanak ve rolüne de değinen Rama, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Jeostrateji hakkında tartıştığımızda, Batı Balkanlar’a girmesine müsaade verilmemesi gereken üçüncü aktörlerden bahsediyoruz. Lakin vefat kalım sorunu kelam konusu olduğunda Batı Balkanlar’da birçok hayatı kurtaran Çin’dir, Rusya’dır ve Türkiye’dir. Türkiye Cumhurbaşkanı olmasaydı, aşılarımız olmayacaktı.”

Kosova vatandaşlarının AB vize serbestisi konusunda da değerlendirmelerde bulunan Rama, “Kosova büyük güçler, demokratik güçler tarafından barbar bir rejimden kurtarıldı. Lakin bilin bakalım? Barbar rejim altında onlar (Kosovalılar) Avrupa’da serbestçe dolaşabiliyordu. Kurtarıcılarla onlar rehine, serbestçe dolaşamıyorlar. Böylelikle özgür Kosova’da doğan ve artık yetişkin olan çocukların dedeleri Almanya’ya gidebilir, Avusturya’ya gelebilir ve çalışabilirlerdi. Kosova’ya vize serbestisi olmadığı için çocuklar hareket edemiyor.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*