Avrupa’nın ‘en büyük’ kara dinozoru fosili İngiltere’de keşfedildi

AFP Kalıntıların spinosaurid ailesinden iki bacaklı ve timsahı andıran bir hızı olan, yırtıcı bir dinozora ilişkin olduğunu düşünüyor.

Bilim insanları, Avrupa’nın en büyük kara dinozoru olduğu düşünülen kalıntıların İngiltere’nin Isle of Wight adasında keşfedildiğini açıkladı.

Southampton Üniversitesi’nden paleontologlar, yaklaşık 125 milyon yıl evvel yaşadığı ve 10 metre uzunluğunda olduğu düşünülen yırtıcı hayvanın kalıntılarını adanın güneybatısında buldu.

Araştırmacılar, kalıntıların spinosaurid ailesinden iki bacaklı ve timsahı andıran bir hızı olan, yırtıcı bir dinozora ilişkin olduğunu düşünüyor.

Isle of Wight’ta keşfedilen kalıntılar dinozorun leğen kemiği ve kuyruğuna ilişkin.

Araştırmanın başındaki doktora öğrencisi Chris Barker, kalıntıların “10 metre uzunluğunda ve birkaç ton tartısında dev bir hayvana” ilişkin olduğunu söyledi ve kelamlarına devam etti:

“Boyutlarına bakacak olursak bunun Avrupa’da keşfedilen en büyük dinozor olduğunu düşünüyoruz. Hatta şimdiye kadar görülen en büyük dinozor bile olabilir.”

Uzmanlar, keşfedilen dinozorun deniz düzeylerinin yükseldiği bir jeolojik vakit diliminde yaşadığını düşünüyor, hayvanın bölgede oluşan lagünlerde ve kum düzlüklerinde yemek aramak zorunda kaldığını iddia ediyor.

Araştırmacılar, dinozora süreksiz olarak üzerinde bulunduğu kayalıktan esinlenerek ‘Beyaz taş spinosauridi” ismini taktı.

Yardımcı muharrir Darren Naish, “Şimdilik dinozorun yalnızca makul modüllerini bulabildiğimiz için şimdi bilimsel bir isim vermedik. Bedeninin öbür kısımlarını da vakit içinde bulmayı umuyoruz” dedi.

Bulunan fosilin büyük bir kısmı koronavirüs pandemisinden çabucak evvel vefat eden, Isle of Wight’da ‘dinozor avcısı’ olarak tanınan Nick Chase tarafından keşfedildi.

Chase ailesi İsle of Wight’da dinozor avcısı Nick Chase ve çocukları

Çalışmanın bir başka muharriri ve Portsmouth Üniversitesi ve Londra Tabiat Tarihi Müzesi’nde doktora öğrencisi olan Jeremy Lockwood, “Nick ile bir arada bu dinozorun kalıntılarını arıyordum ve hayvanın leğen kemiğini buldum. Kemiğin üzerinde işaret parmağım boyutunda çukurlar vardı” dedi ve devam etti:

“Bu çukurların kemik kalıntılarını yiyen böcekler tarafından oluşturulduğunu düşünüyoruz. Böylesine büyük bir yırtıcı hayvanın bir küme böceğin yemeği haline gelmesi farklı bir fikir.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*