Ayda 100 bin liraya kadar kazanıyorlar! Toplumsal medyada gençler influencer olmak istiyor

Mobil aygıtların yaygınlaşmasıyla birlikte toplumsal medya platformlarının kullanımı artarken, pazarlama stratejilerinde influencer marketing’in (etkileyici pazarlama) hissesi artıyor. Influencer Marketing Hub’ın bahse dair yayımladığı bilgiler, 2021’de yaklaşık 14 milyar dolar olan influencer marketing pazarının 2022’de 16 milyar doları aşacağına işaret ediyor.

Sosyal medyanın imkanlarını avantaja çevirerek satışlarını artırmak isteyen markaların %68’i 2022’deki pazarlama kampanyalarında toplumsal medya fenomenlerine bütçelerini yükseltmeyi hedefliyor, son devirde fenomenlerin içerik platformuna dönüşen Cemre.com infuencerların merak edilen gelir karnesini ortaya koyuyor.

DÜZENLİ İÇERİK PAYLAŞAN FENOMENLER AYDA 30 BİN LİRAYA KADAR PARA KAZANIYOR

Sosyal medya platformlarının yalnız bağlantı değil, reklam ve tanıtım aracı olduğunu tabir eden Cemre.com kurucusu Yaşar Can yaptıkları araştırmayı kıymetlendirerek şunları söyledi:

“İnsanlar ortasında irtibat kurmanın en aktif yollarından biri haline gelen toplumsal medya, birtakım şahıslar için gelir kaynağı olurken, markalar için de gaye kitlelerine ulaşacakları kıymetli bir mecraya dönüşüyor. Fenomenler işlerini dijital kanallara taşırken, markalar da eserlerini toplumsal medya fenomenleri aracılığıyla sunuyor. Yüklü olarak YouTube, Instagram, TikTok üzere platformlarda sistemli içerik paylaşan fenomenler, 2-3 sene içinde aylık 20 ila 30 bin TL ortasında gelire ulaşıyor.”

FENOMENLERİN YARARLARI BİNLERCE TOPLUMSAL MEDYA KULLANICISININ İŞTİHANI KABARTIYOR

Toplumsal medya kullanıcılarının içerik üreticisi olmalarında fenomenlerin çıkarlarının teşvik edici bir rolü olduğunun altını çizen Yaşar Can, önde gelen toplumsal medya platformlarındaki fenomenlerin gelirlerine dair şu bilgileri paylaştı:

“TikTok dünyada en süratli büyüyen toplumsal medya platformlarının başında yer alıyor. Araştırmamızda görüyoruz ki bu uygulamada yaklaşık 100 bin takipçisi olan fenomenlerin canlı yayın ve sponsorlu gelirlerinin toplamı 8 bin TL’nin üzerine çıkıyor. TikTok, kullanıcılarına rastgele bir fiyat ödemez ve reklam geliri paylaşma üzere bir programı sunmazken, YouTube platformunda ise durum farklı bir boyut kazanıyor.”

YOUTUBER’LAR REKLAM BAŞINA YAKLAŞIK 100 BİN TL KAZANIYOR

YouTube’da kanal sahiplerinin reklamlar aracılığıyla gelir elde edebildiğini belirten Cemre.com kurucusu Yaşar Can, “YouTube fenomenlerinin reklam gelirlerinin yaklaşık %55’i kanal sahiplerine kalıyor ve bu platformda her bin izlenme başına 2 ila 25 TL ortasında ödeme gerçekleştiriliyor. Fenomenler bin takipçi ile 4 bin saat izlenmeye ulaştıkları takdirde para kazanmaya başlayabiliyor. Elbette çıkar sağlamak bununla hudutlu kalmıyor. Zira kanal sahipleri görüntü içinde yer verdikleri reklamlarla görüntü başına 100 bin TL’ye varan gelir elde edebiliyorlar. Yaklaşık 1 milyon abonesi bulunan kanallar ise aylık 15 ila 40 bin TL ortasında çıkar elde ediyorlar” dedi. 

100 BİN TAKİPÇİLİ INSTAGRAM FENOMENLERİ PAYLAŞIM BAŞINA BİN TL ALIYOR

Instagram’da fenomenlerinden istenen reklam sayısı artıkça, reklam bedelinin de birebir oranda yükseldiğine dikkat çeken Yaşar Can, “Instagram fenomenlerinin gelir elde etme usulleri, hesap sahiplerine nazaran farklılık gösterse de birçoğu öteki sayfaların reklamlarını kendi hesapları üzerinde gerçekleştirerek, kendi eserlerini satışa sunarak ya da işbirliği yaparak para kazanıyor. Ortalama 100 bin takipçi ile 10 ila 30 bin izlenmeye sahip Instagram fenomenleri, paylaşımları karşılığında yaklaşık bin TL fiyat alıyor. 1 milyonun üzerinde takipçisi olanlar ise faturalı işbirliği yaptıkları için bu sayı 5 bin TL’den 30 bin TL’ye kadar değişiklik gösteriyor” ifadelerini kullandı.

GENÇLERİN BİRÇOK TOPLUMSAL MEDYA FENOMENİ OLMAK İSTİYOR

ABD’de pazarlama şirketi olan IZEA tarafından 18 ila 60 yaş aralığındaki toplumsal medya kullanıcıları için yeni araştırma yapıldı. Araştırmaya  toplam 1.085 toplumsal medya kullanıcısı katıldı. Çalışmanın emeli, kendilerini influencer olarak görenleri veya influencer olmak isteyenlerin oranını tespit etmekti. 

Araştırma sonuna nazaran iştirakçilerden 18 ila 29 yaş ortasındaki gençlerin yüzde 44’ü, şu anda ya toplumsal medya fenomeni ya da toplumsal medya fenomeni olmak istiyor.

Daha sonra, iştirakçilere işlerini bırakmak ve geçimlerini influencer olarak sağlamak konusunda ne hissettikleri soruldu. Genç nüfusun çoğunluğu tam vakitli işini bırakarak influencer olabileceğini söylerken 40 yaşın üzerindekiler tam vakitli işlerini ne olursa olsun bırakmayacaklarını belirtti.

Araştırma gençler ortasında toplumsal medya fenomeni olmanın artık bir meslek olarak görüldüğünü ortaya çıkardı.

KAYNAK: NTV, HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*