Bakan Akar’dan ‘tahıl koridoru’ açıklaması!

Bakan Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Somali Cumhurbaşkanı Hasan Pir Mahmud ortasındaki ortak basın toplantısının akabinde gazetecilerin “tahıl koridoru” konusundaki sorusunu yanıtladı.

Tahıl yüklü gemilerin Ukrayna limanlarından tahliyesi konusunda oluşturulması planlanan “tahıl koridoru” görüşmelerindeki son duruma ait soruya Bakan Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “gıda krizinin” tahliline yönelik gerçekleştirdiği diplomatik çalışmalar ve direktifleri kapsamında sürdürdükleri görüşmelerin olumlu geliştiğini belirtti.

“AKLISELİM MİLLETLERARASI KİŞİ VE KURUMLAR DA DEVLETLER DE TAKDİR EDİYOR”

Teknik boyutların, deniz seyrüseferinde güvenlik boyutunun olduğunu, bununla ilgili Ukrayna, Rusya ve BM ile koordineli çalışmalara devam ettiklerini söz eden Akar, “İlgili bakanlıklar, kurumlarla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yakın bir vakitte olumlu sonuç almak için elimizden gelen uğraşı gösteriyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’den bir heyetin Rusya’ya tekrar gidip gitmeyeceğine yönelik soruya, “Mümkün, gidilebilir, muhataplarımız da gelebilir.” karşılığını veren Akar, öteki bir gazetecinin, “Tahıl koridorunun hayata geçirilmesine yönelik bir gecikmenin olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine de şunları kaydetti:

“Bu hususta dört değerli aktör var: Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM. Hususla ilgili deniz seyrüseferinde güvenlik boyutu var. Mayınlar ve limanların güvenliği konusu var. Ülkelerin telaşları üzere çeşitli hususlar var. BM’nin aldığı kimi kararlar, çizdiği bir çerçeve ve plan var. Bütün bunların hepsi kıymetlendirilerek bir yol bulmak için uğraş gösteriliyor. Türkiye’nin ne yapmakta olduğunu aklıselim milletlerarası kişi ve kurumlar da devletler de takdir ediyor.”

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*