Boğaziçi’nde direniş 590’ıncı gününde

Boğaziçi Üniversitesi’nde 2 Ocak 2021’de Prof. Dr. Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rektör olarak atanmasıyla başlayan protestolar, Bulu’nun misyondan alınmasının akabinde da devam ediyor. Direnişin 590’ıncı gününde Boğaziçili akademisyenler bir ortaya gelerek rektörlük binasına sırtlarını döndüler ve Bulu’nun akabinde rektörlüğe atanan Naci İnci’yi protesto ettiler.

16 Ağustos 2022 Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri Nöbetinde şu sözlere yer verildi:

‘’Bugün 16 Ağustos 2022, Salı. Boğaziçi Üniversitesi’nde direnişin 20’nci ayı, 85’inci haftası devam ediyor. Bugün direnişin 590’ıncı günü!

Naci İnci’nin ilgili heyetlerinin hiçbiri muhatap alınmadan, kurum iradesi hiçe sayılarak şeffaf olmayan bir halde Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının üç yüz elli beşinci, 30 Temmuz 2021 günü gerçekleştirilen dayanak oylamasında akademisyenlerin yüzde 95 oranında rektör adaylığına karşı olduğu açıklanan İnci’nin Matematik Kısmı tam vakitli öğretim üyesi Mohan Ravichandran’ı hiçbir münasebet göstermeden periyot ortasında misyondan almasının iki yüz yetmiş dördüncü, Batı Lisanları ve Edebiyatları kısmı Öğretim Vazifelisi Can Candan’ı ikinci defa misyondan almasının otuz ikinci, Candan’ın İnci’nin talimatıyla tekrar yerleşkeye alınmayışının ise birinci günü.’’

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri haftanın her iş günü olduğu üzere bugün de 12:15’te #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz diyerek artlarını 397’nci kere rektörlük binasına döndüler.

Akademisyenler nöbet boyunca ellerinde “Kabul Etmiyoruz” “Vazgeçmiyoruz”, “Özerk, Özgür, Demokratik Üniversite” yazan dövizler ve üzerlerinde #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz” yazan Can Candan fotoğrafları taşıdılar. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*