‘Çevre ve Çocuk Akademisi’ hizmete girdi

Milyonlarca çocuk ‘Çevre ve Çocuk Akademisi’yle buluşuyor…

Başşehir Millet Bahçesi’nde ‘Türkiye Etraf Haftası’ kapsamında düzenlenen programa katılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, akademinin tanıtımını yaptı.

Bakan Murat Kurum, Türkiye’nin birinci dijital ve manisiz platformu Etraf ve Çocuk Akademisi’ni bugün prestijiyle çocukların hizmetine sunduklarını belirtti.

18 milyon çocuğa armağan

İşaret lisanı betimlemesiyle 18 milyon çocuğa manisiz bir platform armağan ettiklerini söyleyen Bakan Kurum, şu tabirlere yer verdi:

“Tüm öğrencilerimiz EBA şifreleriyle akademiye girecekler. Sizler için hazırladığımız eğitim görüntülerini, animasyon ve sinemaları izleyerek hem öğrenecek hem de eğleneceksiniz. Bütün akademileri tamamladığınızda, Etraf ve Çocuk Akademisi Bilgi Yarışına katılacaksınız. Topladığınız puanlarla etraf marketimizden dilediğiniz armağanları alacaksınız. Ve tüm bunların sonunda diplomalarınızı alacak, Etraf ve Çocuk Akademisi’nden mezun olacaksınız. Olağan bu müsabakanın kaybedeni yok. Aktiflik boyunca öğrenecekleriniz size ışık tutacak, sizler de bu ışıkla etrafınızı aydınlatacaksınız. Bakanlığımızla birlikte yapacağınız çalışmalara daha çok katkı sağlayacaksınız.”


10 kitaplık armağan seti

Çocuklar için 10 kitaptan oluşan ‘Ortak Meskenimiz Dünya’ isimli eğlenceli ve macera dolu bir set hazırladıklarını da belirten Bakan Kurum, şöyle devam etti:

“Bu kıssa kitaplarında sizi apayrı bir dünya bekliyor. Keyifle okuyacağınız, eğlenerek öğreneceğiniz bu yapıtlarda dünyamız için sorumlulukların şuurunda, maceradan maceraya koşan çocuk kahramanlarımız var. Unutmayın, aslında o çocuk kahramanlar sizlersiniz. Kıssaları okudukça öğrenecek, okudukça yaşayacaksınız. Okuduğunuz her kahramanda kendinizden bir hisse bulacak; dünyamızı güzelleştirme isteği ve azmiyle daha da yürekleneceksiniz. Hani sinemalarda muhteşem kahramanlar dünyayı berbatlardan kurtarıyor ya, siz de doğayı çöpten, susuzluktan, kuraklıktan kurtaracak, ortak meskenimiz dünyanın geleceğine sahip çıkacaksanız. Yalnız siz bunu yaparken doğaüstü güçlere gereksinim duymayacaksınız. Minik kalplerinizdeki tabiat, hayvan ve yeşil sevgisi, vatan sevgisi tüm dünyayı kurtarmaya yetecek. Türkiye’nin ve dünyanın geleceği için çok değerli olan bu iki dev yapıtımız, Etraf ve Çocuk Akademimiz ve Ortak Konutumuz Dünya Kıssa Setimiz, iyi, uğurlu olsun.”

“Çevre adımları kalıcı tesirler yaratacak”

DHA’nın haberine nazaran Bakan Mahmut Özer de Etraf Eğitimi ve İklim Değişikliği dersini 6, 7 ve 8’inci sınıflara seçmeli ders olarak koyduklarını hatırlatarak, şu açıklamalarda bulundu:

“Tüm öğretmenlerimize etraf farkındalığı, sıfır atık kültürünün farkındalığını artırmayla ilgili birlikte eğitimler düzenledik. Gördük ki öğretmenlerimiz bu tıp eğitimlere çok daha istekliler. Zarurî olmamasına karşın çabucak hemen tüm öğretmenlerimiz o eğitime etkin olarak katıldı.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.