CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Bakan Süleyman Soylu’nun ‘700 bin Suriyeli bebek’ açıklamasına cevap

İstanbul Merter’deki Polis Eğitim ve Kongre Merkezi’nde (PEKOM) bayramlaşma programı düzenlendi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu burada göçmenlerle bayramlaştı.

Soylu, mültecilerle ilgili kendisine gelen tenkitlere de reaksiyon gösterdi. Soylu, “700 binin üzerinde Suriyeli kardeşimiz bu ülkede dünyaya geldi. Bu topraklarda 700 binin üzerinde alem meydana getirdiler. Bu büyük bir zenginliktir” dedi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bu açıklamasına karşılık verdi. Toplumsal medya hesabından açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Suriye’nin yine ayağa kalkması için evlatları vatanına dönmelidir” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklaması şöyle:

“700 bin Suriyeli bebek doğmuş ülkemizde. Allah uzun ömürler versin hepsine. Biz soruna ülkemizin geleceği gözüyle bakıyoruz. Evet, her milletin en büyük zenginliği bebekleridir. Bu bebekler de yıkık dökük Suriye’nin zenginliğidir. Suriye’nin tekrar ayağa kalkması için, evlatları vatanına dönmelidir. Lakin daima söyledim tekrar söyleyeceğim, ucuz bir ırkçı halla değil, düzgün, devlet aklıyla yapılacak iştir bu. Sağlıklı kurallarda gidecekler, tüm adımlar hazır. İktidarımızda bu sürecimiz 2 senede tamamlanacak. Bu kurallar da AB fonlaması ile, bizim garantörlüğümüzde oluşturulacak. Davul zurna ile gidecekler.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*