Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Menderes, Kuvvetli ve Polatkan bildirisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Şiddetli ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın idam edilişlerinin 61. yılı hasebiyle İstanbul Valiliğince Topkapı Anıt Mezar’da düzenlenen anma programına ileti gönderdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bildirisinde Cumhuriyet ve demokrasi tarihinin kara günlerinden 27 Mayıs 1960 darbesinin akabinde 16 ve 17 Eylül 1961’de haksız, hukuksuz, vicdansız bir formda idam edilen Adnan Menderes, Fatin Rüştü Şiddetli ve Hasan Polatkan’ı rahmetle, tazimle yad etti.

Demokrat Parti’nin “Yeter, kelam milletindir.” diyerek başlattığı hareketin, Türkiye’de yalnızca çok partili siyasi hayatın ve demokrasinin değil, tıpkı vakitte her alanda başlayan büyük bir kalkınma atağının de sembolü olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin son 20 yılında hayata geçirdiğimiz büyük demokrasi ve kalkınma atılımının kökleri Demokrat Parti’ye, merhum Menderes ve arkadaşlarına kadar uzanır. Ulusal iradenin, ülkenin ve milletin istikametini belirleme gücünden rahatsız olanlar, merhum Menderes’in nezdinde milletin bizatihi kendisine darbe yapmışlardır. Darbecilerin tek kabahatleri ülkeye ve millete hizmet olan siyasi takımlara karşı sergiledikleri kin, nefret ve hınç, sonu darağacıyla biten hukuk katliamlarına kadar varmıştır. 27 Mayıs’ta açılan ve 16-17 Eylül’de cinayet kararındaki idamlarla sürdürülen yol daha sonraki yıllarda emsal teşebbüslere yürek vermiştir. Bu makus geleneğin en son örneği 15 Temmuz’da gerçekleşmiştir. Hamdolsun, bu kere başlatılan teşebbüs milletimizin sinesine çarparak gün ağarmadan başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Milletimiz, o meşum gecede 27 Mayıs’ta başlayan darbeler zincirinde ve idamlarla yaşadığı tarifsiz acının tekerrürünü önleyerek tarihi bir hesaplaşmanın defterini de kapatmıştır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şehadetlerinin akabinde geçen 61 yıllık mühlete karşın Menderes’in ve arkadaşlarının anıları, milletimizin kalbinin başköşesinde tüm canlılığıyla yaşamayı sürdürmektedir. Buna karşılık darbecilerin ve onlara yürek verenlerin isimleri ya tümden unutulmuştur ya da hak ettikleri formda öfkeyle anılmaktadır. İdamlarının yıl dönümü vesilesiyle Menderes, Kuvvetli ve Polatkan’a bir kere daha Allah’tan rahmet diliyorum. Milletin adamlarının anılarını yad etmek, mezarlarının önünde Fatiha okumak üzere bir ortaya gelen hazirunu hürmetle selamlıyorum.” sözlerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*