CureVac, BioNTech’e karşı Kovid-19 aşısı için patent davası açtı

CureVac’tan yapılan açıklamada, BioNTech ve şirketin iki iştiraki aleyhine mRNA teknolojisinde fikri mülkiyet haklarının ihlali nedeniyle tazminat için Düsseldorf Bölge Mahkemesi’ne başvurulduğu belirtildi.

Açıklamada, CureVac’ın Kovid-19 aşılarında kullanılan mRNA teknolojisi üzerinde 20 yıldan fazla müddettir çalışmalar yaptığı belirtilerek, BioNTech’ten fikri mülkiyet hakları ihlali nedeniyle adil tazminat istendiği söz edildi.

CureVac’ın ihtiyati önlem talep etmediğinin belirtildiği açıklamada, tıpkı vakitte şirketin BioNTech’in mRNA teknolojisine dayanan Kovid-19 aşısının üretimini, satışını yahut dağıtımını engelleyecek yasal bir süreç başlatma niyetinde olmadığı vurgulandı.

Uzun vakittir belgisiz bir teknoloji olarak kabul edilen mRNA teknolojisi, Kovid-19 salgını sırasında aşılarda kullanıldığında daha bilinir olmuştu.

BIONTECH’TEN ‘GÜÇLÜ SAVUNMA’ VURGUSU

BioNTech’ten yapılan açıklamada ise fikri mülkiyet haklarına paha verildiği ve hürmet duyulduğu belirtilerek, Kovid-19 aşısında tüm patent ihlali savlarına karşı “ güçlü savunma” yapılacağı vurgulandı.

Açıklamada, BioNTech’in Comirnaty olarak isimlendirilen Kovid-19 aşısının başarısına dikkati çekilerek, “BioNTech’in aşı çalışması yepyenidir ve bunu tüm patent ihlali tezlerine karşı güçlü bir formda savunma yapacağız” sözüne yer verildi.

BioNTech, geçen yıl aşılardan 19 milyar avro gelir elde ederken, gelirlerinin bu yıl 17 milyar avroya düşmesini bekliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*