Dinozor iskeleti açık artırmada: 8 milyon dolar bekleniyor

Nadir bir dinozor kalıntısı örneği, 28 Temmuz’da Sotheby’s’ Müzayede Meskeni tarafından satışa sunulacak. İskelet için 8 milyon dolar bekleniyor.

Dinozorların en çok bilinen tiplerinden Tyrannosaurus rex’in kuzeni olarak görülen gorgozor (gorgosaurus) çeşidinin geçmişi 77 milyon yıl önceye kadar dayanıyor. Kuzey Amerika’nın batısında dolaşan gorgozor çeşidi, kendine mahsus kısa ön bacakları da dahil olmak üzere T-rex ile misal özellikler paylaşıyor.

Açık artırmaya sunulan fosil ise, 2018 yılında Montana’nın Havre Dağları’ndaki Judith Irmağı kıyısında keşfedildi. Kalıntıların ırmak kenarında yıllar boyunca hoş bir halde korunması ve arkeologların onu neredeyse hiç bozulmamış bir formda bulması dikkat çekmişti.

Yaklaşık iki ton yükündeki ve 6 metrelik yüksekliğe sahip iskeletin, 5 ila 8 milyon dolar ortasında bir fiyatla satılması bekleniyor.

Gorgozor müzayedesi, cinsinin birinci örneği ve başka tüm gorgozor fosilleri şu anda kamu müzelerinde olduğu için koleksiyoncular için son derece kıymetli.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*