Diş Macunundaki Florür Sıhhatsiz Mı? İşte Diş Macunu Hakkında Kesinlikle Bilmeniz Gerekenler!

“On diş doktorundan dokuzu bu diş macununu tavsiye ediyor!” Bu, diş macunu reklamlarında sıklıkla duyduğumuz, son derece düz, beyaz dişleri olan beşerler tarafından konuşulan bir slogandır. Lakin diş doktorları ne önerir? Diş minesini güçlendiren ve çürük mümkünlüğünü azaltmaya yardımcı olan bir diş macunu. Florür, diş macunundaki mineyi güçlendiren ve böylelikle dişlerinizin çürüğe karşı korunmasına yardımcı olan bileşendir. Fakat florür, 2014’ten beri zehirli hususlar listesinde yer alıyor. Pekala bu nasıl olabilir?

SAĞLIK RİSKLERİ

Çok fazla flor alırsanız, sıhhat sıkıntıları yaşama riskiniz vardır. Örneğin, uzun vadede beyninizi ve hudut sisteminizi etkileyebildiği, kemiklerinizi ve dişlerinizi gözenekli hale getirebildiği söylenir. Kimi ülkelerde suda flor da bulunabilir ve araştırmalar bu ülkelerde yaşayan insanların daha zayıf dişlere ve kemiklere sahip olduğunu göstermiştir. Pekala dişlerinizi etkiliyorsa neden diş macununun bileşenlerinden biridir? Bunun, yuttuğunuz ölçüyle ilgisi var.

FLORÜR

Çok fazla yutarsanız florür ziyanlıdır. Dişlerinizi fırçalarken, çok az ölçüde materyal yutarsınız, bu da kullanımı büsbütün inançlı olduğu manasına gelir. Diş tabiplerine nazaran diş macununun ziyanlı olması için günde yaklaşık bir tüp tüketmeniz gerekir. Bu yüzden her vakit diş macununuzu tükürün ve âlâ olacaksınız.

ÇOCUKLAR

Çocukların diş macunlarında çoklukla hiç florür bulunmamasının nedeni, diş macununu yutma olasılıklarının daha yüksek olması ve hatta bir tedavi olarak birazını gizlice alabilmeleridir. Ayrıyeten, bedenleri çok daha küçük olduğu için unsura karşı daha hassastırlar. Lakin yetişkinlerin dişlerini florür içeren diş macunu ile fırçalamaları mutlaka iyidir! Ve reklamların size söylediği kadar diş macununa gereksiniminiz yok; bir yetişkin için bezelye adedinin bir damlası kafidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*