Duterte’den masraf ayak yasak kararı: Nobelli gazeteciye sansür

Nobel Barış Ödüllü Filipinli gazeteci Maria Ressa’nın kurduğu haber sitesi Rappler kapatılıyor. 2012’den beri yayın yapan Rappler’in kurucu ortağı ve CEO’su Ressa, geçen yıl Milletlerarası Hrant Dink Ödülü’nü de almış, söz özgürlüğü için verdiği uğraştan dolayı Nobel Barış Ödülü’nü Rus meslektaşı Dimitri Muratov’la paylaşmıştı.

Hakkında yedi dava açılan ve hepsinin ‘siyasi motiflerle açıldığını’ belirten Ressa’ya, 2020’de, ‘iftira‘ suçlamasıyla altı yıl mahpus cezası verilmişti. Kararı temyize götürmüştü. Mahkeme, ‘kaçabilir’ diye seyahat yasağı getirilen gazeteciye Norveç’in başşehri Oslo’daki Nobel merasimine katılması için müsaade vermişti.

YENİ LİDER ESKİ DİKTATÖRÜN OĞLU

Devlet Lideri Rodrigo Duterte ve hükümetine muhalif, insan hakları ihlalleri ve yolsuzluğun üzerine giden sitelerden biri Rappler için kapatma kararı Duterte mayıs ayında seçilen eski diktatör Ferdinand Marcos’un oğlu Ferdinand Marcos Jr.’a misyonu devretmeden alındı.

Filipinler Devlet Lideri Rodrigo Duterte

“HAKKIMIZI ARAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Filipinler Menkul Değerler ve Borsa Kurulu birinci olarak 2018’de, şirketin denetiminin yabancı sermayede olduğunu ve bunun Filipinler’de medya patronluğuna dair kanunlara alışılmamış olduğunu münasebet göstererek site aleyhine karar almıştı. Rappler, lisansının iptaline dair karara itiraz etmişti. ABD’li yatırımcıdan gelen fonların ‘kanuna ters olmadığını’ savunmuştu.

Komisyon, 2018’de alınan kararın onandığını, Rappler’in faaliyeti sürdürmesi için gereken lisansının ‘sitenin fonlanma modeli anayasaya karşıt olduğu’ gerekçesiyle iptal edildiğini açıkladı.
Ressa, siteyi kapatmayacaklarını, kararın değişmesi için hukuksal uğraş yürüteceklerini belirterek “Her gün nasıl yapıyorsak çalışmaya o formda devam edeceğiz. Hakkımızı aramaya devam edeceğiz” dedi.

Gazeteci Maria Ressa

“KARARIN TÜREL DESTEĞİ YOK”

Kararın, altı yıllık bir yıldırma kampanyasının eseri olduğunu belirten Ressa “Bunlar siyasi taktikler, gözdağı vermeye çalışıyorlar fakat alınan kararın hukuksal bir desteği yok o nedenle yolumuza devam edeceğiz. Onlara boyun eğmeyi reddediyoruz” tabirlerini kullandı. İnsan Hakları izleme Komitesi, kararla ‘Ressa’yı susturmaya çalıştıklarını’ açıkladı.

Filipinler, Hudut Tanımayan Gazeteciler’in basın özgürlüğü endeksinde 180 ülke ortasında 140’ıncı sırada yer alıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*