Eczacılar: Veresiye defterlerinin kabardığını görüyoruz

Resmi Gazete’nin 8 Temmuz 2022 tarihli sayısında yer alan Beşeri Tıbbi Eserlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar’a nazaran ilaçlara bu yıl ikinci defa artırım yapıldı. Kararda yer alan husus ikiye eklenen süreksiz bir husus ile, beşeri tıbbi eserlerine fiyatlandırılmasında kullanılan Türk Lirası cinsinden bir Euro kıymetinin, 2022 Temmuz’da yüzde 25 artırıldığı belirtildi. İlaç fiyatlandırmasında kullanılan Euro kuru son olarak 19 Şubat’tan itibaren yüzde 37,43 artırılarak 6,2925 liraya çıkarılmıştı. İlaçlar için belirlenen Euro bedeli gerçek kur kıymetinin çok altından kaldığı için son devirde ilaç piyasasında önemli sorunlar yaşanıyordu.

‘İLAÇLARIN YÜZDE 20’Sİ BULUNAMIYOR’

DW Türkçe’den Emre Yapıt’a konuşan Ankara Eczacı Odası Lideri Taner Ercanlı, bu artırımın ilaç piyasasındaki problemleri çözmediğini yalnızca pansuman niteliği taşıdığını aktardı. Dövizdeki çok oynaklık pandemi devrinde tepe yapan hammadde temini ve yüksek enflasyonun ilaç üretimini aksattığını, bilhassa de ithal ilaçlarda büyük bir tedarik sorunu oluştuğunu belirten Ercanlı, “Şubat ayında bir artırım gördük lakin beklediğimiz üzere Haziran ayında tekrar bir ilaç yokluğu sorunu kendini gösterdi. Neredeyse ilaçların yüzde 20’sinde bulunamama sorunu var. Yüzde 25’lik artırım bu sorunun bir kısmını çözecektir. Lakin kasım ayı üzere tekrar bu sorunun kendisini göstereceğini düşünüyoruz. Yani kasım ayında tekrar birtakım ilaçlar bulunamayabilir” diyor.

‘DİYABET, TANSİYON, KANSER İLAÇLARINDA DERT MEVCUT’

İstanbul Şişli’de eczacı Emre Horoz da çok sayıda ilacın bulunamadığını ve depolardan bu ilaçları çekmekte zorluk yaşadıklarını belirtiyor. Horoz’a nazaran şu an diyabet, tansiyon, kanser, kısırlık ve tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlarda büyük bir kasvet mevcut. Horoz, başka kümelerdeki ilaç kalemlerinde de kısmi zorlukların yaşandığını söz ediyor. Kurtuluş’taki eczacı Roy Yontan ise artan enflasyon karşısında ilaçlar için belirlenen bedelin çok düşük kaldığını bunun da ilaçların üretiminde ve temininde önemli meseleler oluşturduğunu anlatıyor. Yontan, bu durumun hastalar için çok olumsuz bir durum haline dönüştüğünü vurguluyor.

Piyasadaki düşüncenin yüzde 20-30 seviyesine yapılan artırımlarla çözülemeyeceğini lisana getiren Emre Horoz, “Bazı ilaçlarda yüzde 13 kimi ilaçlarda yüzde 28 artırım var. 10 liralık ilaca yüzde 28 artırım yapıldı bu çok değerli değil. Ancak bulunması güç ilaçlara yüzde 13 artırım yapıldı bu yüzde 78 enflasyonun olduğu ortamda kâfi değil. Hasebiyle badire devam edecek üzere görünüyor” diyor.

‘YERLİ ENDÜSTRİMİZ OLMASINA KARŞIN DIŞA BAĞIMLIYIZ’

Ankara Eczacı Odası Lideri Taner Ercanlı, ilaç fiyatlarının yılda 2-3 sefer güncellenmesinin bu sorunun bir kısmını giderebileceğini söylüyor. Ercanlı, ayrıyeten kritik ilaç ikaz sistemi getirilerek değerli ilaçların stok düzeylerinin daima takip edilmesini ve üretim faaliyetleri ile ilgili harekete geçilmesini öneriyor. Ercanlı’nın esaslı tahlil konusundaki görüşleri ise şöyle: “Biz maalesef yerli ilaç endüstrimiz olmasına karşın dışa bağımlıyız. Bilhassa yüksek teknoloji gerektiren ilaçların birçoklarını ithal ediyoruz. Bizim teknoloji ve Ar-Ge yatırımlarımızı arttırmamız, ilaç molekülü geliştirmeye yönelik yatırımlar yapmamız, niteliksiz açılan eczacılık fakültelerini düzenlememiz ve ilaç endüstrisinde kullanılan hammadde üretimlerini de desteklememiz gerekiyor.”

Eczacı Emre Horoz bu süreçte hastalarla eczacıların daima karşı karşıya kaldığını söylüyor. Hastalardan daima olarak “Neden bu ilaç yok?”, “Bu ilacı nereden bulabilirim?” üzere sorular geldiğini söz eden Horoz, hastaların bu istikametteki reaksiyonlarının de günden güne arttığını anlatıyor.

‘VERESİYE DEFTERLERİN KABARDIĞINI GÖRÜYORUZ’

Yapılan düzenlemelerin eczacılar ile hastaları karşı karşıya getirmeye devam ettiğini lisana getiren Ankara Eczacı Odası Lideri Taner Ercanlı, “Biz artık veresiye defterlerinin kabardığını da görüyoruz. Hastalar hasta iştirak hisselerini muayene fiyatlarını ödemekte zorlanıyor. Fakat altını çizmek isteriz biz ilaca artırım gelmesinden fazla bu sorunun çözülmesini istiyoruz. Hastaların da mağdur olmasını istemeyiz. Hastanın cebinden her para alım gücüne bağlı. Bu paralar arttıktan sonra bunun kimseye yararı yok. İnsanların alım gücü yetmeyince günde iki kere alması gereken ilacı bir güne düşürecek. Tahminen daha az kullanmaya başlayacak. Biz beşerler istediği ilaca ulaşabilsin istiyoruz” diyor.

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni karar ile birlikte eczacı kârlarında da artışa gidildi. Yüzde 16 eser kümesini yüzde 18’e, yüzde 12 olan eser kümesindeki kâr hissesi da yüzde 13’e yükseltildi.

‘BU ORANLARI BİR GÜLDÜRÜ ÖGESİ OLARAK KABUL EDİYORUZ’

“Bu kararnamede ilaç fiyatlarının yanında eczacılık kârlılıkları da belirliyor. Bu mevzuda çok uzun vakittir adım atılmamıştı. Fakat bu konuda ne halk lehine ne eczacı lehine bir uygunlaştırma olmadığını görüyoruz” diyen Ercanlı, şöyle devam ediyor: “Bu oranları bir güldürü ögesi olarak kabul ediyoruz. Şu anda eczanelerin yüzde 60’ı kapanma noktasına geldiği için kredi kullanıyor. Eczanelerin yüzde 50’si de iki kredi birden kullanıyor. Artan maliyetlere baktığımızda 13 yıldır değişmeyen ilaç fiyat kararnamesinin acil değişmesi gerekiyordu. Eczacıya yansımayacak güncellemeler yapıldı. Bunun bizim için kabul edilebilir tarafı katiyetle yok.”

İstanbul Şişli’de eczacı teknisyenliği yapan Hasan Akbaş da son periyotta elektrik, doğalgaz ve işçi masraflarının katlandığını bu durumdan tüm esnaflar üzere eczanelerin de epey olumsuz etkilendiğini söylüyor.

Dün gün içinde açıklama yapan Türk Eczacıları Birliği ve tüm bölge eczacı odaları da bu duruma reaksiyon gösterdi. Açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“2009 yılından bu yana eczacılarla ilgili kısmı değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesi dün gece Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle duyurulmuştur.

Bunlardan birincisi ilaçlara yapılan yüzde 25 oranındaki fiyat artışıdır. Kamuoyunu net bir formda bilgilendirmeliyiz ki ilaç fiyatlarına gelen artırımın eczane ekonomilerinin uygunlaştırılması ile rastgele bir ilgisi yoktur. Tersine ilaç fiyatları arttıkça eczane kâr oranları azalmaktadır. Kararnamede eczacılar ile ilgili yapılan düzenlemeler, Türk Eczacıları Birliği olarak teklif ettiğimiz düzenlemeleri kapsamamaktadır. Yapılan düzenleme mevcut ekonomik kaidelerde eczacılarımızın ekonomik meselelerini çözmenin çok uzağındadır. Eczane ekonomilerine yönelik yapılan bu değişikliğin, 13 yıllık geçmiş de gözetilerek, 13 yıllık maliyet artışı, gelir erimesi dikkate alınarak gerçekçi bir hale getirilmesi için yeni tahlil yolları bulunması gerekmektedir.” (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*