Enflasyonda zirve için nisanı gösterdi

Enflasyonda zirve için nisanı gösterdi
Enflasyonda zirve için nisanı gösterdi

“TAHMİNİMİZ NİSANDA YÜZDE 50’NİN ALTINDA BİR ZİRVE”

Gözler enflasyonun seyrinde. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, enflasyonda ne zaman zirvenini görüleceğine ilişkin nisan ayını işaret etti. “Yaz aylarında toparlanma göstermeye başlayacak ve aralık ayında baz etkisine bağlı olarak radikal bir düşüş gösterecek. Enflasyonun nisana kadar yüzde 50’nin altında bir seviyede zirve yapmasını bekliyoruz” dedi. Bakan enflasyonun sadece Türkiye değil, küresel çapta bir sorun olduğunu da söyledi.

DÖVİZ PİYASASINA MÜDAHALE OLDU MU?

Bakan, Japon Nikkei ajansına konuştu. Nebati, TL’de bundan sonra yeni bir değer kaybı beklemediğini belirtti. Ve “kur korumalı mevduat sistemi tanıtıldıktan sonra döviz piyasasına büyük müdahale olmadı, “olduysa da küçük miktarda oldu” dedi.

“272 MİLYAR TL’NİN 113 MİLYARI DÖVİZ HESABINDANDAN”

Kur korumalı mevduatta son rakamı da açıkladı. “Kur korumalı mevduatın büyüklüğü 272 milyar lirayı aştı. Bunun 113 milyar lirası döviz hesaplarından geldi” diye konuştu.

“RİSK 2021’DEYDİ ARTÇISI 2022’YE KALDI”

Bakan Nebati, yeni ekonomi modeline ilişkin de “Yeni modelin riskli kısmını 2021’de çoktan geride bıraktık. Enflasyon sorununun sadece artçı sarsıntısı 2022’ye kaldı ve bu büyük ölçüde bu yıl içinde halledilecek. 2023 haziran seçimlerine kadar tek haneli enflasyon yaşıyor olacağız” ifadelerini kullandı.

Gizli 'Ukrayna' yazışmaları basına sızdı!

Gizli ‘Ukrayna’ yazışmaları basına sızdı!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*