Erdek Cennet’in ‘Anadolu Parsı’ unvanı için 8 doruğu kaldı

Türkiye Dağcılık Federasyonu’ndan dağcılık eğitimleri alan, yaz-kış yürüyüş liderliği yapan ve tıpkı vakitte spor tırmanışı vilayet hakemi olan 51 yaşındaki Erdek Cennet, 81 vilayette tepeye tırmanarak ‘Anadolu Parsı’ unvanı almayı hedefliyor.

Cennet, 15 yıldır tırmanış sporu ile ilgilendiğini belirterek, “81 ilimizin en yüksek rakımlı doruğuna yapılacak tırmanışlar sonucunda ‘Anadolu Parsı’ unvanı verilmesi için proje geliştirdim. 71’inci, 72’nci ve 73’üncü tepemi 2 günde gerçekleştirmiş bulunuyorum. Artık Şırnak’taki Cudi Dağı’na çabucak akabinde Hakkari’ye geçeceğim. Kısa müddette bu projeyi bitirip, Cumhurbaşkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’na proje ayrıntılarını gönderip, bu unvanın verilmesi için teşebbüslerde bulunacağım” diye konuştu.

“Amacım, beşerler ortasındaki bağı güçlendirmek”

DHA’nın haberine nazaran; beşerler arasında sevgi, hürmet ve dostluk bağlarını geliştirmek hedefiyle bu türlü bir proje hazırladığını söyleyen Cennet, “Bu proje beşerler ortasındaki iletişimsizliğin çözülmesi, dostluk ve kardeşlik bağlarının güçlenmesi, insanların daha toplumsal, huzurlu ve daha sağlıklı bir yaşama kavuşması istikametinde farkındalık yaratacaktır. Dağcılık ve bilhassa yüksek irtifa dağcılığı bu projenin gerçekleşmesi açısından en uygun spor kısmı olmasından ötürü çok kıymetlidir. Dağcılığın insanlara verdiği öz inanç ve sağlıklı hayat bahislerinde farkındalık oluşturmak, dağcılık, kırsal, eko kültür üzere turizmlerin yaygınlaşmasını ve gelişimine katkı sağlamak istiyorum. Dağcılık sporunun vermiş olduğu dikkat, konsantrasyon, huzur, teşebbüsçü ve sağlıklı bir jenerasyonun yetişmesini sağlamayı başarırsam bu proje de gayesine ulaşmış olacaktır” dedi.

Erdek Cennet, 26 Ağustos’ta 71’inci tepesi olan 2 bin 574 metre yükseklikteki Tekelti Dağı’na, 27 Ağustos sabahı Kars’ta 3 bin 120 metre yükseklikteki Allahuekber Dağı’na ve öğlenden sonra da Ardahan’da 3 bin 137 metre yükseklikteki Kısır Dağı’na tırmanış gerçekleştirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*