Fas’tan Donetsk’te idam cezası verilen asker için memleketler arası davet

Fas Ulusal İnsan Hakları Kurulu (CNDH) Ukrayna saflarında savaşırken nisan ayında Rus birliklere esir düşen ve Donetsk’te çıkarıldığı mahkemece idam cezasına çarptırılan Faslı asker Brahim Saadoun’un özgür bırakılması için memleketler arası kamuoyuna davet yaptı.

‘ZAMANLA YARIŞIYORUZ’

Fas basınında çıkan haberlere nazaran, CNDH Lideri Amina Bouayach, başşehir Rabat’ta yaptığı açıklamada “Saadoun’u kurtarmak için vakitle yarıştıklarını” belirterek “Brahim Saadoun’u vefat cezasından kurtarmak için memleketler arası insan hakları kuruluşlarıyla temas halindeyiz” dedi. Kurul lideri, Rusya’daki Ulusal İnsan Hakları Kurumu’yla da temasa geçtiklerini aktardı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) de Donetsk’te ikisi İngiliz üç askerin “savaş esiri” olduğunu belirterek vefat cezası kararının iptal edilmesi daveti yapmıştı.

‘AZOVSTAL’DAN KUMANDANLAR RUSYA’YA GÖNDERİLDİ’

Reuters ise Ukrayna’nın Mariupol kentindeki Azovstal çelik fabrikasından geçen ay tahliye edilen üst seviye kumandanların Rusya’ya götürüldüğünü aktardı.

Ajansın, TASS haber ajansından aktardığına nazaran, neonazi örgüt Azov (Azak) Taburu kumandanı Svyatoslav Palamar ve Ukrayna ordusunun 36. Deniz Tugayı kumandanı Serhiy Volynsky’le bir küme üst seviye kumandan Rusya’ya gönderildi. Haberde, Kiev idaresinden mevzuyla ilgili açıklama yapılmadığı belirtildi.

Ukrayna’nın Rusya yanlısı Donetsk bölgesinde 9 Haziran’da İngiltere ordusundan subay 48 yaşındaki Shaun Pinner, Ukrayna ordusundan 28 yaşındaki İngiliz asker Aiden Aslin ve Faslı asker Brahim Saadoun “yabancı paralı asker” suçlamasıyla idam cezasına çarptırılmıştı. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*