Global piyasalarda Fed tansiyonu

Fed’in bu akşamki faiz kararında güçlü bir sıkılaştırma adımı atacağı beklentisi ABD’de tahvil getirilerinin yükselmesine neden olurken, Wall Street Borsaları Salı günü düştü.

S&P 500 yüzde 1,13, Nasdaq 100 yüzde 0,85 kayıpla günü tamamladı. S&P 500 endeksi Ağustos ayında ulaştığı zirve düzeyinden yüzde 10’un üzerinde düşüş kaydetti.

ABD borsaları birinci vadeli süreçlerde hudutlu bir toparlanma eğilimi gösteriyor. ABD tahvilleri içinde Fed’in faiz kararlarına en hassas vade olan 2 yıllıkların getirisi yüzde 4’e yakın seyrediyor.

Salı günü yüzde 0,40 yükselişle 1.312,9 düzeyinden kapanan Bloomberg Dolar Endeksi rekor düzeyine yaklaşmış durumda. Asya’da borsaları, Wall Street’te Salı günü yaşanan kayıpları takip ediyor.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) daha evvelden duyurmadığı bir tahvil alım operasyonu ile yarınki faiz kararı öncesinde tahvil getirileri üzerinde üst taraflı baskılara karşı tedbir almaya çalıştı.

Salı günü dolara karşı yüzde 0,4 düşen Japon yeni bu sabah kayıplarını koruyor. Japon Nikkei 225 endeksi de yüzde 1,32 aşağıda. Misal biçimde Hong Kong Hang Seng ile Çin CSI 300 endeksleri sırasıyla yüzde 1,67 ve yüzde 0,98 düşüyor.

Ukrayna’da Rusya’nın denetimindeki idarelerin seçim kararı alması ile jeopoitik tansiyonun yükselmesi de piyasalar üzerinde tesirli oluyor.

Chicago Emtia Borsası’nda süreç gören Kasım vadeli buğday kontratlarının fiyatı yüzde 5’e varan bir artış yaşarken, mısır vadelileri de yükseldi. Hafta başından bu yana hudutlu yükselişini sürdüren Dolar/TL 18,30’un üzerine çıkmış durumda. Bitcoin 19 bin doların altında. Altın Fed kararı öncesi iki yılın en düşük düzeyine yakın.

FED’DEN JUMBO ARTIŞ BEKLENİYOR

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi faiz bandının yüzde 2,25-yüzde 2,50’den 75 baz puanlık artışla yüzde 3,00-3,25’e yükseltilmesi istikametinde. Ankete katılan 96 ekonomistin ikisi 100 baz puanlık faiz artışı öngördü. Beklentiler gerçekleşir ve 75 baz puanlık bir artış gelirse, bu, tıpkı büyüklükte art geriye üçüncü sıkılaştırma olacak ve siyaset faizi 2008 finansal krizi öncesinden bu yana görülmemiş düzeylere çıkacak.

Öte yandan Fed yetkililerinin iddialarının yansıtılacağı “dot plot” sıkıştırma döngüsünün bir sonraki kademesini ortaya koyması açısından daha da büyük bir ehemmiyete sahip olacak. Son varsayımların yayınlandığı haziran ayından bu yana enflasyonda kayda bedel bir toparlanma yaşanmazken, enflasyonun düşürülmesi için işsizliğin hangi düzeye çıkmasına göz yumulacağına dair beklentilerde de değişim kelam konusu.

Deutsche Bank AG ABD ekonomisti Brett Ryan, “Daha yüksek faiz patikası, mutlaka işsizlik üzerinde daha büyük bir tesire sahip olacak. Fed’in yeni iddiasında işsizlik oranının yüzde 4,5’e yaklaşacağını öngörüyoruz. Yeniden ‘yumuşak iniş’ senaryosunu satmaya çalışacaklar, lakin işsizlik kestiriminde artış, yüksek bir sakinlik riski manasına gelecek” dedi.

‘Kriz kahini’ olarak bilinen ekonomist Nouriel Roubini de yıl sonuna kadar ABD ve dünyada 2023 sonuna kadar sürebilecek “uzun ve çirkin” bir resesyon öngördü. İktisatta sert inişin gerçekleştiği en makus senaryoda S&P 500 endeksinin yüzde 40’lık keskin bir düzeltme yaşayabileceğini öngören Roubini, “Daha ölçülü bir resesyonda dahi S&P 500 yüzde 30 düşebilir” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*