Hindistan Rus gemisine yakıt uyuşmazlığı nedeniyle el koydu

Rusya’nın Hindistan Büyükelçiliği yaptığı açıklamada, Hindistan’ın Cochin Limanı’nda bir Rus yük gemisine el koyduğunu açıkladı.

Reuters’ın haberine nazaran, yapılan açıklamada, “Elçilik, Cochin Limanı’ndaki içinde Hindistan Silahlı Kuvvetleri’ne gönderilen mühimmatın bulunduğu Rus yük gemisinin alıkonulduğundan haberdar.

Edinilen birinci bilgilere nazaran, el koyma süreci, gemi sahiplerinin kendilerine borcu olduğunu öne süren Estonyalı şirket Bunker Partner OU’nun teziyle temaslı.

Mahkemenin davayla ilgisi olmadığı için kargonun boşaltılmasına müsaade verdiğini belirtmek isteriz.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı’na olayın şartlarının açıklanması için resmi bir talep gönderdik. Bakanlıktan ayrıyeten Rus armatörlerinin ve mürettebatının haklarının şartsız olarak gözetilmesini sağlamasını istedik” tabirleri kullanıldı.

Kerala’da bir mahkeme, Rus gemisi MV MAIA-I hakkında Estonya şirketine yaklaşık 23 bin 500 dolar ödenmemiş yakıt borcu olduğu için 18 Temmuz’da el koyma kararı verdi. Lakin mahkeme, Hint Donanması için silah taşıyan geminin alıkonulduğu sırada yükünü boşaltmasına müsaade verdi. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*