İBB’den tamamlanmayan metro çizgileri hakkında karar: ‘Yeniden ihaleye çıkılacak’

İBB’den yapılan açıklamada; imal işleri devam eden Kaynarca-Pendik-Tuzla ve Kirazlı-Halkalı metro inşaatlarını yürüten mevcut yüklenici firmaların üzerlerine düşen sorumlulukları vaktinde yerine getirmediği bildirildi.

Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, her iki metroda bitiş takviminin çok gerisinde kalındığı belirtilerek, fiziki ilerlemeleri yüzde 15’i geçmeyen metro çizgileri için ihalenin yenileyeceği belirtildi. İBB’nin yazılı açıklaması şöyle:

“İBB GEREKENİ YAPACAK”

Her iki metro çizgisinin inşasını yüklenen firmalar, üzerlerine düşen sorumlulukları vaktinde yerine getirmedi. İBB, işlerin yarım kalmaması, kamu ziyanının ortaya çıkmaması, en değerlisi 16 milyon İstanbullunun hakkının gasp edilmemesi ismine üzerine düşeni yapacak. En kısa vakitte ihaleler yenilenecek.

“ZAMAN KAYBI KESİNLİKLE ÖNLENECEK”

İki metro projesinin devam etmesi, vakit kaybının yaşanmaması için süratlice yine ihale süreci başlatılacak. İhale sonucuna nazaran yeni yüklenici firmalar ile inşaatın kaldığı yerden süratlice başlaması için gerekli koşullar sağlanacak. Ortaya çıkacak vakit kaybının önlenmesi için yeni imal çalışmalarının hızlandırılması için gerekli koşullar kesinlikle oluşturulacak.”

KAYNARCA – PENDİK – TUZLA METRO SINIRI

İBB’den verilen bilgilere nazaran; 2018’in ocak ayında fizikî saha ilerlemesi yalnızca yüzde 0.2’ydi. Ödenek yetersizliği ve kredi temin edilememesinden ötürü üretim işleri büsbütün durdu. 2020 şubat ayında Fransız Kalkınma Bankasından temin edilen 86 milyon Euro kredi ile sınırın üretim işleri yine başladı. Bu bütçe ile, 4,9 km uzunluğunda ve 2 istasyondan oluşan 1. ETAP “Pendik Merkez-Kaynarca Merkez-Fevzi Çakmak ve Tavşantepe İstasyonu-Kaynarca Merkez İstasyonu Kesimi”nin inşasına süratle devam edildi.

2020 Aralık ayında Eurobond ihracı ile projeye 34 milyon euro daha finans sağlanarak 1. Etap için gerekli tüm finans muhtaçlığı tamamlandı. Fiziki ilerlemesi yüzde 30’lara çıkarılan çizgi inşaatının 2023 sonunda bitirilmesi planlanıyordu. 2017 yılında ihale ve yer teslimi sürecinden itibaren yaklaşık 3 yıl geciken metro imal işinin, gereken bütçesi temin edilmiş olan 1. Etap’ın hiçbir kesintiye ve duraklamaya uğramadan, daha fazla gecikmeye mahal vermeden, üretim işlerine süratle devam etmesinin ve 2023 açılış maksadı doğrultusunda tamamlanarak, işletmeye alınmasının ehemmiyeti, önceliği ve yaratacağı kamu faydası yazılı olarak iletildi.

KİRAZLI HALKALI METRO SINIRI

Her ne kadar 2017 yılında yer teslimi yapılmış olsa da 2018 Ocak ayında fizikî saha ilerlemesi yüzde 2.5 iken, başka bir sözle alanda kıymetli ölçüde imalat yapılmadan, ödenek yetersizliği ve kredi temin edilememesinden ötürü üretim işleri büsbütün durdu. 2020 aralık ayında 170 milyon euro fiyatındaki tahvil ihracı ile sınırın üretim işleri yine başlatıldı. Bu bütçe ile, 4,2 km uzunluğunda ve 4 istasyondan oluşan 1. Etap “Kirazlı, Barbaros, Malazgirt, Mimar Sinan ve Fatih İstasyonu Kesimi”nin imal işleri 2021 şubat ayında yine başlandı. 9 İstasyondan oluşan 10 km uzunluğundaki sınırın fiziki saha ilerlemesi yaklaşık yüzde 8’lere çıkarıldı. Lakin yüklenici firma son devirde alanda işleri yavaşlattı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*