İsrail, İran’dan gelecek füzelere karşı Bahreyn ve BAE’ye radar yerleştirdi

İsrail’in Kanal12 televizyonunun haberine nazaran, İsrail, İran’dan gelecek füze tehditlerine karşı erken ikaz sağlayacak radar sistemlerini BAE ve Bahreyn’de kurdu.

“İran’ın İHA saldırısı muvaffakiyetle engellendi”

Söz konusu sistemlerin, İran’ın birkaç ay evvel Irak hava alanı üzerinden insansız hava araçlarıyla (İHA) İsrail’e karşı düzenlemeye çalıştığı hücumun engellendiği sırada işe yaradığı paylaşıldı.

İran’a karşı yeni güvenlik ittifakı

AA’nın aktardığına nazaran; İsrail televizyonu, ABD’nin, İsrail’in bölgede diplomatik bağlantılarının bulunmadığı birtakım Arap ülkelerinin de içinde yer aldığı, İran’a karşı yeni bir güvenlik ittifakı kurmaya hazırlandığını geçti.

Öte yandan, Wall Street Journal gazetesi, ABD Kongresinin demokrat ve cumhuriyetçi üyelerinin, “İsrail ve birtakım Arap ülkelerinin İran tehditlerine karşı savunmalarını entegre etmeleri” yönünde bir yasa teklifi sunduğunu yazdı.

İsrail’in Körfez ülkeleriyle temasları

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, geçen hafta sürpriz bir ziyaretle BAE’ye gitmiş, BAE Buyruğu Pir Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile görüşmüştü.

İsrail tarafından yapılan açıklamada, iki başkan ortasındaki görüşmede güvenlik iş birliği, İran’ın bölgeye ait tehdidi ve bunun sonuçları ile Memleketler arası Atom Gücü Ajansı’nın (IAEA) Tahran’ın nükleer programına ait “uyarı niteliğindeki” raporunu ele aldığı belirtilmişti.

BAE tarafından yapılan açıklamada ise Bennett’in Abu Dabi ziyaretinde, İran konusunun lisana getirilmediği, “yatırım, iktisat, besin güvenliği ve sağlık” başlıklarının görüşüldüğü aktarılmıştı.

İsrail, 2020’de mutabakat imzaladığı Körfez monarşileri Bahreyn ve BAE ile ekonomik, ticari ve askeri alanda son devirde birçok iş birliğine imza atmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*