İstanbul Finans Merkezi’nde neler oluyor?

Emlak Konut’a bağlı olan Gür Yapı ve Yapı Yapı şirketlerinin çalışanları haklarını alabilmek için dün aksiyon yaptılar. İnşaat-İş Sendikası ve Dev Yapı-İş Sendikası üyesi emekçiler İstanbul Ataşehir’deki İstanbul Finans Merkezi (İFM) şantiyesinde direnişe başladı. İş bırakma hareketi yapan personeller şantiye önünde bekleyişe geçti. 

‘BASKI UYGULUYORLAR’

Cumhuriyet’e konuşan DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş Genel Sekreteri Nihat Demir, şantiyede çalışan emekçilerin ağır çalışma şartlarının altını çizdi. 

Demir, “Bu emekçiler büyük fedakârlıklar yaparak çalışıyorlar. Bu çalışanlar bir sorun yaşandığında gece yarısı yataklarından kalkıp çalışabiliyor. Lakin çalışanlar haklarını alamıyor. ‘Sizin mesailerinizi vereceğiz’ diyerek emekçileri geçiştirmişler. Patronun ‘Bunların haklarını verirsek, başka personeller de hakkını arar’ tutumuyla personellerin ödemeleri yapılmıyor. Öte yandan çalışanların birliklerini kırmaya çalışıyorlar. Haklarından ve sendikadan vazgeçmeleri için çalışanlara baskı uyguluyorlar. Çalışanlar, mesai fiyatlarının tamamının ödenmesinini ve kıdem ve ihbar tazminatlarının ödenmesini istiyor. Biz direnişe başladık, emekçiler haklarını alana dek gayretimiz sürecek. Tahlil teklifiyle gelmezlerse direnişimizi büyüteceğiz” dedi. 

Artan hayat pahalılığında personellerin geçinmekte zorlandığını belirten Demir, “Burada çalışan beşerler gurbetçi, herkesin bakması gereken ailesi var. Elektrik faturaları beklemiyor, kiralar aldı başını gitti. Haklarını alabilmek için kimsenin bekleyebilecek bir durumu yok” tabirlerini kullandı.  

(İnşaat emekçileri haklarını alana kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.)

‘MESAİ FİYATI ALAMADIK’

Vinç operatörü olarak çalışan Selçuk Güngör ise “Uzun saatler boyunca mesailer yaptık lakin fazla mesai fiyatlarımızı alamadık. Burada iki firma ortak kendi ortalarındaki uyumsuzluklarından biz mağdur oluyoruz. Maaşlar açısından bize baskı uyguladılar. Artırım devirlerinde artırım alamadığımız oldu. Hafta sonları da çalıştık mesailerimizi alamadık. Şartlar da zorlayıcıydı, yemeklerimiz kâfi değildi. Daha evvel yemekten zehirlenenler oldu” dedi. 

GÜVENLİK VAZİFELİSİ VE İNŞAAT ÇALIŞANI İNTİHAR ETTİ

Sık sık çalışanlarının ağır çalışma şartları ve emekçi hareketleriyle gündem olan İstanbul Finans Merkezi (İFM) şantiyesinden arka arda intihar haberleri geliyor. Bu durum akıllara “İFM’de ne oluyor” sorusunu getiriyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Dev Yapı-İş Genel Sekreteri Nihat Demir, Cumhuriyet’e şunları söyledi:

“Burada hak gaspı bir kültür haline gelmiş. İnşaatı 2023’e yetiştirmeye çalışıyorlar bu yüzden emekçilerin üzerinde önemli bir üretim baskısı var. İFM şantiyesinde 30 bin’den fazla emekçi çalışıyor ve çalışma şartları aşağı üst birebir. Geçtiğimiz aylarda aksiyon yaptığımız firmaya bağlı 22 yaşında bir güvenlik vazifelisi Ferhat Malkaver intihar etti. Ayrıyeten cumartesi günü finans merkezi şantiyesinde Halkbank binasında çalışan 19 yaşındaki Musa Yıldız intihar etti. Bu yaşta bir genç neden intihar etsin? Bu gencin vefatına sebep olan şartların araştırılması gerekir. Ayrıyeten okul yaşındaki gençlerin inşaatlarda ne işi var? Türkiye’de emekçiler makûs çalışma şartlarında yaşamaya çalışıyor. Yetkililerin bu duruma el atması gerekir. Sendikayla işbirliği içinde bir denetleme sistemi kurulması gerekli. İnşaat emekçisine layık görülen tahta kurularıyla dolu yatakhanelerin ve kurtlu yemeklerden artık vazgeçilmeli.” 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*