İstanbul ve Marmara için kuvvetli yağış uyarısı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Uyum Merkezi (AKOM), İstanbul geneli için 31 Ağustos Çarşamba gününden 3 Eylül Cumartesi gününe kadar yer yer kuvvetli yağış beklendiğini açıkladı.

KUVVETLİ RÜZGAR VE YAĞIŞ

AKOM’dan yapılan açıklamada, “İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi genelinde geçtiğimiz hafta yaşanan kararsız hava şartlarının tekrardan tesirli olması bekleniyor. Çarşamba günü sabah saat 06.00’dan itibaren vilayet genelinde kuvvetli sağanak yağmur geçişlerinin yaşanabileceği varsayım ediliyor.

Gök gürültüsü eşliğinde görülecek kuvvetli sağanak yağışlarla birlikte, vakit zaman mahallî dolu yağışı, ağır şimşek, yıldırım aktivitesi ve yağış anında kuvvetli rüzgâr (20-50 km/s) da öngörülüyor. Yağışların perşembe ve cuma gününden itibaren yoğunluğunu azaltması; lakin bölgesel olarak 30-60 dakika üzere kısa vakit diliminde kuvvetli formda tesirli olmaya devam edeceği kestirim ediliyor. Cumartesi öğlen saatlerine kadar vilayet genelinde tesirli olması beklenen serin ve yağışlı hava nedeniyle vatandaşların olası aksiliklere karşı hazırlıklı ve önlemli olması ehemmiyet taşıyor. İBB takımları de tüm hazırlıklarını tamamlayarak teyakkuz halinde bekleyişini sürdürüyor” sözlerine yer verildi.

AFAD da Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son değerlendirmeler nedeniyle Marmara bölgesi için “Meteorolojik Uyarı” yayımladı. AFAD Afet ve Acil Durum İdare Merkezi (AADYM), hava varsayımları doğrultusunda İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya ve Edirne valiliklerine ihtar bildirisi gönderdi. AFAD, vatandaşları da mümkün su baskını ihtimaline karşı konut ve işyerleri için tedbir almaya, araçlarını dolu yağışı ihtimaline karşı koruyacak önlemler almaya çağırdı. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*