İstanbul’da düzmece polisin meskeninde cephanelik çıktı!

İstanbul’da kendisine polis süsü veren bir kişi polis gruplarınca yakalandı. Şüphelinin adresinde yapılan aramada Bixi tipi bir ağır makinalı tüfek, 4 adet M16 tipi otomatik silah, balistik yelek, çakar ve uydurma TBMM kartı ele geçirildi.

Organize Hatalarla Gayret Şube Müdürlüğü vazifelileri 27 ve 29 Temmuz tarihlerinde silah kaçakçılığına yönelik 2 değerli operasyona imza attı.

İlk operasyon Bağcılar’da düzenlendi. Silah kaçakçılığı yaptığı belirlenen 2 şüpheliyi takip eden polis M.Y. ve E.B. isimli şüphelileri 27 Temmuz’da gözaltına aldı. Aramalarda, kuru sıkıdan gerçek silaha dönüştürülmüş 68 tabanca ele geçirildi.

SUÇ ÖRGÜTLERİNE SATIYORLAR

Gözaltına alınan şüphelilerden M.Y.’nin hata örgütlerine silah temin ettiği, E.B.’nin ise kuryelik yaptığı belirtildi.

Ele geçirilen silahların, maliyetlerinin ucuz olduğu için cürüm örgütlerince tek kullanımlık silah olarak tercih edildiği belirtildi.

Çete üyelerinin bu silahları kullandıkları aksiyonların akabinde iz bırakmamak için göl ya da denizlere attıkları belirtildi.

SAHTE POLİS KİMLİĞİYLE BAŞLADI

Silah kaçakçılarına yönelik başka bir operasyon ise 29 Temmuz’da Kadıköy’de düzenlendi.

Polis grupları, kendisine polis süsü veren, aracında çakar, siren ve meclis kartı olan bir kuşkulu belirledi. Kuşkulu takibe alındı. Yapılan incelemelerin akabinde elde edilen bilgiler üzerine organize polisine bilgi verildi.

Polis grupları çetelerle teması olduğu bedellendirilen C.C. isimli şüpheliyi gözaltına aldı. Şüphelinin üzerinde uydurma polis kartı bulundu. C.C.’nin adresinde yapılan arama ise polisleri bile şaşırttı.

AĞIR MAKİNALI SİLAH

Girişinde güvenlik kamerası bulunan konutun, bir silah atölyesi üzere kullanıldığı anlaşıldı. Adreste yapılan aramalarda, Bixi tipi ağır makinalı bir tüfek, M16 tipi uzun namlulu 4 silah, 7 av tüfeği, 1 tabanca, bin 658 mermi, 2 bin 500 av tüfeği fişeği, 2 balistik yelek, 4 atak yeleği, 1 zirve lambası ve siren ele geçirildi.

ÇAKAR VE TBMM KARTI

Şüphelinin çakar ve siren bulunan aracındaki aramada ise uydurma bir TBMM kartı ile uydurma polis kimliği bulunduğu da öğrenildi.

ÇETELERE SATACAKTI İDDİASI 

Organize polisinin yaptığı araştırmasa şüphelinin silahları kesimler halinde batı ülkelerinden getirdiği, atölyeye dönüştürülen meskende birleştirdiği anlaşıldı.

Hiçbir hata kaydı olmayan şüphelinin silahları ne maksatlı hazırladığı araştırıldı. Ön incelemede C.C.’nin silahları yüksel fiyatlarla çetelere satmak için hazırladığı tespit edildi.

TERÖR İSTİKAMETİ İNCELENİYOR

Ancak çakar, TBMM kartı bulunması sebebiyle olayın terör tarafıyla de incelendiği belirtildi.

Şüphelinin TBMM kartını polisin aracında arama yapmaması için kullanıyor olabileceği de belirtildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*