Kandilli Rasathanesi: Sarsıntının büyüklüğünü biliyoruz lakin ne vakit olacağını söyleyemiyoruz

Marmara Depremi’nin 23. yıl dönümü nedeniyle Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Sarsıntı Araştırma Enstitüsü bugün bir basın toplantısı düzenledi. Kandilli Rasathanesi ve Zelzele Araştırma Enstitüsü Bölgesel Sarsıntı ve Tsunami İzleme-Değerlendirme Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda, Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Boğaziçi Üniversitesi, KRDAE Müdür Yardımcısı Sarsıntı Mühendisliği Ana Bilim Kolu’ndan Prof. Dr. Ali Pınar, KRDAE Bölgesel Zelzele ve Tsunami İzleme-Değerlendirme Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Selda Altuncu Poyraz konuşma yaptı.

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Marmara’da güç biriktiğini söz ederek “Şu an bir sarsıntı olursa bunun büyüklüğünün yaklaşık 7.0-7.2 olabileceğini biliyoruz ancak ne vakit olacağını söyleyemiyoruz” dedi.

‘UZAK DOĞU’DA OLAN ÜZERE BİR TSUNAMİ BEKLEMİYORUZ’

DHA’nın aktardığına nazaran Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, “Biz 1999 yılında, Kandilli Rasathanesi olarak tüm Türkiye’yi 30 tane istasyonla izliyorduk. Şu anda 258 kayıt istasyonuyla tüm Türkiye’yi izleme bahtımız var. Türkiye’de toplam 475 sensörümüz var. Bu sensörlerin çoğunluğu Marmara Bölgesi’nde, sayıları da 262 adet. Civardaki ülkelerin de istasyonlarından da bilgi alıyoruz. İstatistiklere baktığımızda bu coğrafyada yılda 100 tane 4.0’dan büyük sarsıntı oldu ortalama. Bu coğrafyada aşikâr bir büyüklükte sarsıntı olması sürpriz değil” diye konuştu.

Prof. Dr. Özener, “Bu yıl sarsıntı aktifliğine baktığımızda yalnızca Marmara’da 518 tane sarsıntı oldu. Ülkemizin neredeyse tamamına yakınının sarsıntıyla karşı karşıya olduğunu görebiliyorsunuz. Sarsıntılardan sonra ikincil bir afet de tsunami. Marmara’da olacak tsunamiler, heyelanların yarattığı tsunamiler olacak. Marmara’da Uzak Doğu’da olan bir tsunami üzere bir tsunami beklenmiyor” diye konuştu.

‘BÜTÜN TARİHİ YAPILARI İZLİYORUZ’

Bütün tarihi yapıları izlediklerini söyleyen Prof. Dr. Özener şöyle devam etti: “Ayasofya Camii, Süleymaniye Camii, Fatih Camii, asma köprüler izleniyor. Kandilli olarak üstümüze düşen vazifeleri yapmaya çalıştığımız söyleyebilirim. Uzun yıllardır enstitümüzün Ayasofya Camii’nde yürüttüğü bir çalışma var. O çalışma hâlâ devam ediyor. Bununla ilgili bütün raporları Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ilettik. Ayasofya Camii’ye çevrildikten sonra da özel bir çalışma başlatıldı. Biz anlıyoruz ki orada daha ayrıntılı bir çalışma başlayacak. Oradaki sensörlerin de artması ile ilgili olan çalışma da büyük olasılıkla gerçekleşecek.” (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*