Kılıçdaroğlu öğretmenlere seslendi: Bu imtihana girmeyin

CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Öğretmen meslek imtihanı rencide edici olduğu için daha makul bir tahlil bulmak üzere davet yapmıştım. Yanaşmadılar. Öğretmenlere sesleniyorum; bu saygısızlığa katlanmak zorunda değilsiniz, bu imtihana girmeyin. Sizleri incitmeyecek tahlili seçimden sonra birlikte (konuşarak) buluruz” dedi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından öğretmenlerin durumuyla ilgili açıklama yaptı.

“BU İMTİHANA GİRMEYİN”

‘Kariyer sınavı’ konusunda reaksiyonunu lisana getiren Kılıçdaroğlu, “Öğretmen meslek imtihanı rencide edici olduğu için daha makul bir tahlil bulmak üzere davet yapmıştım. Yanaşmadılar. Öğretmenlere sesleniyorum; bu saygısızlığa katlanmak zorunda değilsiniz, bu imtihana girmeyin. Sizleri incitmeyecek tahlili seçimden sonra birlikte (konuşarak) buluruz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlik Meslek Kanunu Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Meslek Basamakları Yönetmeliğine nazaran; 531 bin 885’i uzman öğretmenlik, 70 bin 437’si de başöğretmenlik olmak üzere toplam 602 bin 322 öğretmenin eğitim programlarına katılmaya hak kazandığını açıklamıştı.

Eğitim programına katılmaya hak kazanan öğretmenlerin https://www.oba.gov.tr (Öğretmen Bilişim Ağı) adresi üzerinden uzman öğretmenlik eğitim programı için 18 Temmuz-5 Eylül 2022; başöğretmenlik eğitim programı için 18 Temmuz-19 Eylül 2022 tarihleri ortasında eğitimlere katılacakları duyurulmuştu.

Diğer yandan, Cumhuriyet Halk Partisi’nin, 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun kimi kararlarının iptali ve yürürlüklerinin durdurulmasına karar verilmesi talebinin, Anayasa Mahkemesi tarafından temelden incelenmesine karar verilmişti.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya da Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali için Anayasa Mahkemesi’nin kararı açıklanmadan uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik imtihanlarının yapılmaması gerektiğini belirtmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*