Kök hücrelerden fare embriyosu üretildi

The Journal Nature mecmuasında yayınlanan araştırma kapsamında, üretilen embriyoları oluşturmak için bilim insanları farelerden alınan gelişmemiş kök hücreleri ve iki farklı kök hücre cinsini birleştirdi.

Doğal embriyolardan ayırt edilemiyor

AA’nın haberine nazaran; Araştırmanın muharrirlerinden kök hücre biyolojisi uzmanı Zernicka-Goetz, oluşturdukları embriyoların hepsi kusursuz olmasa da en güzellerinin doğal fare embriyolarından “ayırt edilemez” olduğunu söyledi.

Çok sayıda denek hayvanına gerek kalmayacak

Goetz, çalışmayla gelişimin erken kademelerinin daha uygun anlaşılması ve hastalıkların ardındaki düzenekleri incelemek için çok sayıda hayvanın denek olarak kullanılmasına gereksinim kalmamasının amaçlandığını belirtti.

Embriyo üretimi, araştırmalarda alternatif olacak

Araştırma için çok az insan embriyosunun bağışlanması ve bilim insanlarının etik kısıtlamalarla karşı karşıya kalması da dahil olmak üzere birçok nedenden ötürü doğal gelişimin incelenmesinin sıkıntı olduğuna dikkati çeken Goetz, embriyo modelleri oluşturmanın, bu bahisleri incelemenin alternatif bir yolu olduğunu kaydetti.

Sentetik embriyo, şimdilik 8.5 gün yaşıyor

Goetz, gelişimin erken evrelerini incelemenin nedenlerinden birinin birçok gebelikte embriyonun erken kademede kaybedilmesi olduğunu aktardı.

Bilim insanları, bu çalışmada üretilen sentetik embriyoların 8,5 güne kadar doğal fare embriyolarıyla tıpkı gelişimi gösterdiğini, bir sonraki adımın 20 gün olmasını umduklarını belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*