Libya Elektrik Şirketi: Elektrik şebekesi ziyan görebilir

GECOL yetkilileri, Ulusal Birlik Hükümetine bağlı toplumsal medya hesabından yayımlanan basın toplantısında, Sirte Gaz Üretim ve Sürece Şirketinin bugün, üretimin durması nedeniyle Elektrik Şirketine gelecek hafta gaz tedarikini durduracağını bildirdiğini aktardı.

Yetkililer, gaz arzının kesintiye uğramasının elektrik şebekesinde önemli ziyana ve güç üretiminde açığa yol açacağını vurguladı.

Libya’da petrol ve gaz ihracatı, kabile üyesi protestocuların ülkedeki kimi petrol alanları ve limanlarında üretime pürüz olması nedeniyle 17 Nisan’dan bu yana yapılamıyor.

Göstericiler, Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’den misyonunu Temsilciler Meclisi tarafından başbakan seçilen Fethi Başağa’ya devretmesini istiyor.

Libya Ulusal Petrol Kurumu, 17-18 Nisan’da ülkenin güneyindeki Fil ve Şerara petrol alanları ile doğudaki Zeytuna ve Brega limanlarında “mücbir sebep” ilan ederek üretimin ve ihracatın durduğunu duyurmuştu.

– Başağa ve Dibeybe hükümetleri

Libya’da yaklaşık 3 aydır Dibeybe ve Başağa’nın liderlik ettiği iki farklı hükümet bulunuyor.

Ülkede devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin planlandığı üzere 24 Aralık 2021’de yapılamaması üzerine, Tobruk’taki Temsilciler Meclisi, 10 Şubat’ta ülkenin batısındaki milletvekillerinin birçoklarının katılmadığı oturumda Başağa’yı başbakan seçmişti.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Dibeybe ise Temsilciler Meclisini Cenevre Mutabakatı’nda belirlenen yol haritasından ayrılmakla suçlayarak, misyonunun başında olduğunu, misyonu fakat seçilmiş bir hükümete teslim edeceğini açıklamıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*