Meskende bakım maaşı ödemeleri başladı! Ağustos ayı konutta bakım aylığı yatan vilayetler…

Bir kadro kaideleri taşıyan vatandaşlara devlet tarafından her ay nizamlı olarak ödenen konutta bakım maaşı Temmuz ayında tekrar zamlandı ve 2.706 TL’den 3.340 TL’ye yükseldi. Meskende bakım maaşları  her ayın 15’inde ve takip eden günlerinde yatmaktadır. İşte konutta bakım maaşı hakkında kıymetli bilgiler…

EVDE BAKIM MAAŞI 3.340 LİRA OLDU!

Temmuz ayı itibariyle meskende bakım maaşı 2.706 TL’den 3.340 TL‘ye yükseldi.

EVDE BAKIM MAAŞI NE VAKİT YATACAK?

Evde bakım maaşı her ayın 15’inde ve takip eden günlerinde yatmaktadır. Meskende bakım maaşının yatıp yatmadığını aşağıdaki irtibattan takip edebilirsiniz.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA E-DEVLET

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Evde bakım aylığı ödemelerinin hesabınıza yatıp yatmadığını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “Engelli Konutta Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazan yere tıklayabilirsiniz.

SMS İle Sorgulama:

Maaşlarını Ziraat İştirak Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının ileti kısmına BAKIYE yazıp, 4747‘e sms atarak sorgulayabilirsiniz.

EVDE BAKIM AYLIĞINI KİMLER ALABİLİR?

Bu yardımdan yararlanmak için de en az yüzde 50 engelli ve ağır engelli olunması ve Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı vilayet müdürlüklerindeki bakım hizmetleri kıymetlendirme heyeti tarafından bakıma muhtaçlığı olan kişinin engelli olduğunun tespit edilmesi gerekiyor. Sıhhat konseyi raporunda kesinlikle ‘ağır engelli’ ibaresinin yer alması gerekiyor. Yüzde 50’den daha düşük engelli olanlara ise meskende bakım maaşı ödenmiyor.

Bu yardımdan hane içindeki kişi başına düşen ortalama aylık geliri, taban fiyatın aylık net meblağının üçte ikisinden daha az olan bireyler yararlanabiliyor.

Bu mevzuda son yapılan değişikliklerle de üvey akrabalar da konutta bakım parası alabiliyor. Tekrar yapılan değişiklikle engelli oranına bakılmaksızın, 18 yaşının altındaki çocuklar için engelli sıhhat raporunda ‘özel şart ya da çok özel şart gerektirir’ ibaresi yer alıyorsa, engelli yakını konutta bakım yardımından faydalanabilir. 

18 yaşının üstündekiler içinse, raporda ‘tam bağımlı’ tabiri yer alıyorsa, yeniden engelli yakını yardım alabiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*