Op. Dr. Leyla Arvas: Daha sıkı bir karın imgesi için karın germe operasyonu

Alanında tecrübeli isimlerden biri olan Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas, karın germe ameliyatı ile ilgili bilinmeyenleri anlattı.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas, karın germe ameliyatı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “Orta ve alt karın bölgesindeki yağ dokusunun ve fazla derinin alınmasını kapsayan, sonucunda hastaya dümdüz bir karın yaratan bir ameliyat” olarak nitelendiriyor. Çok kilo kaybının çoklukla yan tesirlerinden en gözle görünür olan tesirlerinin karın bölgesindeki derinin gevşemesi ve sarkması olduğunu belirten Op. Dr. Leyla Arvas, “Çoğu vakit bilhassa de birden fazla kere doğum yapmış anneler için karın sarkması hudut bozucu ve özgüven zedeleyici olabiliyor. Hassas bir periyottan geçen anneler daha sıkı bir karın görünümüne sahip olabilmek için heyecanla karın germe ameliyatını tercih ediyorlar” formunda konuştu.

Ameliyattan iki hafta sonra olağan yaşama dönülebilir

Karın germe ameliyatı sonrasında düzgünleşme sürecinin biraz vakit aldığını söyleyen Op. Dr. Arvas, süreci şu sözlerle aktarıyor: “Karın germe ameliyatı sonrası 2 gece hastanede kalınır. Hastaya özel bir korse giydirerek yaşama süratlice karışmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Bu korse ortalama bir ay kadar giyilmelidir. Hasta olağanda operasyon sonrası 5-6 gün içinde ağır kaldırmamak, yorucu hareketlerde bulunmamak kuralı ile hafif seviyede günlük aktivitelerine geri dönebilir. İki hafta içinde de olağan hayatına devam edebilir. Yaklaşık iki ay içinde hasta spor yapabilecek hale gelir.”

Karın germe ameliyatı çocuk sahibi olmayı etkilemez

Op. Dr. Leyla Arvas’a nazaran karın germe operasyonlarında bayanların en büyük kaygılarının ameliyat sonrası iz kalması ile hamileliğe bir pürüz teşkil edip etmeyeceği korkusu. 24 yıllık tecrübe sahibi uzman tabip bu duruma açıklık getirdi. Op. Dr. Leyla Arvas, “Tam karın germe ameliyatında iç çamaşırının kapatacağı formda sezaryen çizgisinden biraz uzun bir kesi izi kalır. Şayet karın germe ameliyatından bir sene sonra da izler bariz bir halde görülüyorsa lazer tedavileri kullanılarak izler silikleştirilebilir. Ayrıyeten bu operasyon çocuk sahibi olmayı etkilemez ama şayet kısa müddet içinde çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız karın germe ameliyatını ertelemek düzgün bir tahlil olacaktır.” Kelamları ile açıklamalarını sonlandırdı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*