Rize-Artvin Havalimanı 1 ayda 48 bin yolcuya hizmet etti

Doğu karadeniz’e büyük bir eser kazandırıldı.

Türkiye’nin denize dolguyla yapılarak inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışı 14 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in iştirakiyle gerçekleştirildi.

Terminal binası içine Çay Müzesi inşa edilen havalimanında, hava trafik denetim kulesi ince muhakkak çay bardağı, havalimanı girişi de çay yaprağı halinde yapıldı.

1 ay içinde 48 bin 103 yolcu kullandı

Yoğunluğun yaşandığı Rize-Artvin Havalimanı’na ilk gün 15’i ticari olmak üzere 50 uçak iniş-kalkış yapmıştı.

Havalimanını son 1 aylık devirde ise 372 uçuşla, 48 bin 103 yolcu kullandı.

Yaz döneminin başlaması, okulların tatil olması ve yaklaşan Kurban Bayramı ile havalimanında yoğunluğun daha da artması bekleniyor.

“Burada hayalden ötesini yaşıyoruz”

Rize’ye uçakla gelen Abbas Akbayrak, “Rize-Artvin Havalimanı’na birinci kere indim. Yurt dışında yaşadığım için orada birçok havalimanını gördüm. Burası çok hoş olmuş. Doğu Karadeniz’in hem yeşili ile hem mavisiyle bir ortada seyahat etmek de farklı bir hoşluk. Uçakla gelirken köyümü üstten görmek çok hoş hissettirdi. Burada hayalden ötesini yaşıyoruz. Havalimanı köyüme 5 kilometre uzaklıkta. Köyden inmeye araç bulamazken bugün İstanbul’dan Rize’ye köyümün önüne uçakla indim” dedi.

“Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz”

Rize’den İstanbul’a simit götüren Yasin Yıldız da “Buranın meşhur Rize simidini Çayeli’nden sıcak sıcak aldık, soğumadan uçakla İstanbul’a götüreceğiz, afiyetle yiyeceğiz” diye konuştu.

İstanbul’dan gelen Cabir Aydede ise “Buraya uçakla indik ya ne keyifli bize. Ne keyifli burada yaşayanlara. Evvelce Trabzon Havalimanı’na inerken artık bugün birinci sefer konutumuza indik. Bu kadar hoş bir şey olmaz” dedi.

Artvin’e gitmek için Rize-Artvin Havalimanı’nı kullanan Serdar Yılmaz, “Önceden otomobil ile geliyorduk ya da Trabzon Havalimanı’na iniyorduk.Batum’a inmek zorunda kalıyorduk. Buraya birinci kere indik hatta denemek gayesiyle geldik, diyebiliriz. Buradan Artvin’e gideceğiz. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Dünyanın 5’incisi

Öte yandan; Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy’de, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca 1000 hektarlık alanda yapılan Rize-Artvin Havalimanı’nın temeli, 3 Nisan 2017’de atıldı.

Proje, 3 milyon metrekarelik deniz dolgusu, 100 milyon ton taş kullanılarak tamamlandı.

4,4 milyar TL’ye mal olan Rize-Artvin Havalimanı, 32 bin metrekare terminal binası ve öbür dayanak binaları ile toplam 47 bin 133 metrekare kapalı alandan oluşuyor.

135 bin metrekareden fazla peyzaj alanına sahip havalimanının 49 bin metrekaresi Karadeniz’in coğrafik özelliklerine uyumlu 1453 ağaçla yeşillendirildi.

Türkiye’nin 58’inci havalimanı Rize- Artvin Havalimanı, Ordu-Giresun Havalimanı’ndan sonra Türkiye’nin 2’nci; Japonya, Hong Kong ve Güney Kore’nin akabinde ise dünyanın 5’inci deniz üzerine inşa edilen havalimanı olma özelliğini taşıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*