Rusya: Ukrayna’daki taarruzları şuurlu olarak yavaşlattık

Sergey Şoygu, Özbekistan’ın başşehri Taşkent’te yapılan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ülkeleri savunma bakanları toplantısında, Ukrayna’daki savaşa ait açıklamalarda bulundu.

Kiev’in Minsk Anlaşmaları’nı uygulamayı reddetmesi, Donbas sakinlerine ve gelecekte Rusya’ya tehdit oluşturduğu için Ukrayna’da operasyon yaptıklarını lisana getiren Şoygu, “Özel askeri operasyon plana nazaran gidiyor ve tüm vazifeler tamamlanacak.” dedi.

Rus askeri birliklerinin insancıl hukuk normlarına uyduğunu savunan Şoygu, yüksek hassasiyetli silahlarla Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ilişkin askeri nesnelerin vurulduğunu tabir etti. Şoygu, “Aynı vakitte sivil nüfus ortasında zayiattan kaçınmak için her şey yapılıyor. Elbette bu akınların suratını yavaşlatıyor. Ancak biz bunu şuurlu olarak yapıyoruz” tabirlerini kullandı.

“UKRAYNA’YA SİLAH TEDARİKİ ÇATIŞMAYI UZATIYOR”

Sergey Şoygu

Ukrayna’ya ABD ve müttefiklerinin silah gönderdiğini hatırlatan Şoygu, bu silah tedarikinin Ukrayna’da insan kayıplarını arttırdığını ve bu ülkedeki silahlı çatışmayı uzattığını söz etti.

Rusya’ya karşı sert yaptırımlar uygulandığını ve enformasyon savaşı başlatıldığını belirten Şoygu, “Ukrayna’daki çatışma bunun için bir mazeret haline geldi. ABD ve iş birlikçilerinin amacı, rekabeti ortadan kaldırmak için Rusya’nın stratejik olarak yıpranması ve bağımsız bir dış siyaset izleyen öbür devletlere ikazda bulunmaktır.” diye konuştu.

Rusya’nın “yeni şartlarda Avrupa’da istikrarın yasal temellerini oluşturmak için büyük uğraş sarf ettiğini” kaydeden Şoygu, Washington liderliğindeki Batı’nın başta Ukrayna’nın tarafsız statüsü olmak üzere karşılıklı güvenlik garantileri konusunda Rusya’nın telaşlarını dikkate almayı reddettiğini lisana getirdi.

Şoygu, Ukrayna’da Rus ordusunun ABD’nin askeri biyolojik programını uyguladığına yönelik ispatlara ulaştığını beliterek bu delillerin, Pentagon’un bu ülkede 30’dan fazla Ukrayna biyolojik laboratuvarını finanse ettiğini doğruladığını söyledi. Şoygu, biyolojik silahların bileşenlerini geliştiren bu tıp aksiyonların ŞİÖ üyesi ülkeler için de direkt bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

ŞİÖ’nün güney kanadında olayların gelişimi için kestirim edilmesi sıkıntı bir senaryo ile tansiyonun arttırıldığına dikkati çeken Şoygu, Washington’un global hegemonyayı sağlamak için bölgenin güvenlik mimarisini bölmeye çalıştığını vurguladı.

Şoygu, bu hedefle QUAD ve AUKUS üzere askeri-politik blokların oluşturulduğunu anımsattı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*