Sonbaharda sakinlik bekleniyor

Ekonomik ve finansal alandaki gelişmeler sakinliği tetikledi. Başta yüksek enflasyon ve CDS primlerine yansıyan Türkiye’nin yüksek risk algısındaki bozulma, makro göstergelerle birlikte kısa vadede sakinliğe girme riskini katladı.

Yüksek enflasyon, sürat kesen üretim, düşen rezervler ve kredi hacmindeki daralma, büyük risklere işaret edilen sonbaharda iktisadın sakinliğe girme ihtimalini yüzde 84’e yükseltti. Koç Üniversitesi -Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Ekonomik Araştırma Forumu tarafından gerçekleştirilen araştırmada, finansal şartlarda uzun bir vakittir daralmanın yaşandığına, iktisadın genel trendlerinde de değişkenliklere bir değişiklik beklenmediğine dikkat çekildi.

Önceki araştırmalarda kısa vadeli periyotlar için yüzde 31, yüzde 10 ve yüzde 59 olarak hesaplanan sakinlik ihtimalleri, iktisattaki gelişmelere paralel olarak temmuz ayı prestijiyle yüzde 84’e ulaştı. Araştırmada, finansal şartlarda uzunca bir müddettir yaşanan daralmanın sürdüğüne işaret edilerek, “Temmuz ayında brüt rezervlerde bir düşüş kelam konusu. Türkiye’nin 5 yıllık CDS’lerin (kredi iflas risk primi) 800 puanın da üzerinde olduğunu görüyoruz. Bu durum bize Türkiye’nin risk algısında bozulmanın çok yüksek düzeylere çıktığını gösteriyor.

RİSK ALGISI BOZULDU

Son olarak da yüksek enflasyondan ötürü toplam kredi hacminde gerçek olarak bir gerileme görüyoruz. Ekonomik Durum Endeksi (EDE) ve Finansal Durum Endeksi’nin (FDE) ortak hareketlerinden yola çıkarak kısa vadede iktisadın sakinliğe girme mümkünlüğünü hesaplıyoruz. Temmuz ayında bu mümkünlüğü yüzde 84 olarak hesapladık” tespitlerine yer verildi.

Öncü göstergeler kritik pahanın altında

Ekonomideki öbür göstergelere bakıldığında sanayi üretim endeksi verisinde mayıs ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 0.5’lik bir artış gözlendiği belirtilen raporda, PMI verisinin haziran ayında 48.1 ile dördüncü ay art geriye 50 olan kritik bedelin altında seyrettiği vurgulandı. Bu göstergelerle genel trendde bir değişiklik olmadığı için önümüzdeki aylarda da durağanlığın öne çıktığı belirtildi.

Haziranda başladı

– Araştırmayı temellendiren öncü göstergelere ait yapılan açıklamada 2022’nin ikinci çeyreğinde gerçek olarak GSYH’de bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 0.67, bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 6.1 büyüme beklendiği belirtilerek, “Son olarak temmuz ayı prestijiyle elimizde olan bilgiye dayanarak iktisatta haziran ayından itibaren sakinliğe girdiğimizi hesaplıyoruz” tabirlerine yer verildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*