Türkiye IMF’den borç aldı mı? Ekonomistlerden dikkat çeken yorum

Oğuz Bakır

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ÂLÂ Parti İktisat Siyasetleri Lideri Prof. Dr. Bilge Yılmaz’ın bir televizyon programında ‘Türkiye, IMF’den 6,5 milyar dolar borç aldı’ tezlerine karşılık verdi. Toplumsal medyadan açıklama yapan Nebati, “IMF ile bu bahiste bir muahede imzalanmamış ya da program bağlantısına girilmemiştir”

Konuya ait toplumsal medya hesabından açıklama yapan ve bunun bir yükümlülük olduğunu belirten Ekonomist Uğur Gürses “Bakan Nebati, IMF’den borç alındığını söyleyen Yeterli Partili B. Yılmaz’ın çarpıttığını söylemiş.
TR bu parayı talep ederek borç almadı. Lakin kamu borcu olarak bilançosuna yazdı.
Bu cins IMF tahsisleri bir çeşit “konsiye rezerv” üzeredir; varlık olarak da yükümlülük olarak da yazılır. Sonuç olarak bu borçtur; hem de Hazine’nin dış borcu.” dedi.

‘IMF kendi yarattığı kaynak ile bu türlü bir imkan sağlamış oldu’

Yine bahse ait konuşan Karar muharriri ve Ekonomist Oğuz Demir de “Kullanılamayan paranın hengamesi ediyorlar. Sonuçta bir yükümlülük. Fakat bu yükümlülük de geri ödenecek bir yükümlülük değil. Aslında pandemi devrinde IMF’nin verdiği bir imkan. Ödemeler istikrarı derdi yaşayabilecek, muhtemel riskli devirde dolara, euroya kaçan ülkelerde, döviz rezervi sorunu yaşayabilecek ülkelere IMF kendi yarattığı kaynak ile bu türlü bir imkan sağlamış oldu.

Aslında Bakan Nebati gerçek söylüyor.

Her ikisi de çarpıtıyor. Biri güya bunun yarın birgün ödenmesi gereken borçmuş üzere söyleyerek çarpıtıyor, oburu de güya bu IMF programı üzere anlatılmış da hayır IMF programı değilmiş üzere söylüyor.” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*