VİOP’ta endeks kontratı güne yükselişle başladı

Ağustos vadeli endeks kontratı, en yüksek 2.913,25 puanı görmesinin akabinde evvelki olağan seans kapanışının yüzde 0.6 üzerinde 2.911.00 düzeyinden süreç görüyor.

Dün satıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, olağan seansı yüzde 1 azalışla 2.893.00 puandan tamamladı. Endeks kontratı, akşam seansında ise yatay bir seyir izledi.

Analistler, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin dün Çin ile egemenlik ihtilafındaki Tayvan’ı ziyaret etmesinin jeopolitik riskleri artırdığını ve piyasalarda dalgalanmalara neden olduğunu bildirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Pelosi’nin ziyaretini kınarken, Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) büyük çaplı askeri tatbikat başlattı. Çin ayrıyeten, ekonomik yaptırım olarak nitelendirilebilecek bir kararla Tayvan’dan turunçgiller ve iki cins balığın ithalatını durdurdu.

Söz konusu ziyaretin ABD-Çin ilgilerinde tansiyona neden olduğuna dikkati çeken analistler, bahisle ilgili gelişmelerin gündemin odağında kalmaya devam edeceğini kaydetti.

Analistler, bugün ayrıyeten yurt içinde enflasyon, yurt dışında ise dünya genelinde açıklanacak hizmet bölümü Satınalma Yöneticileri Endeksi başta olmak üzere ağır data gündeminin takip edileceğini söz ederek, teknik açıdan endeks kontratında 2.950 düzeyinin direnç, 2.860 puanın takviye pozisyonunda olduğunu söyledi.

AA Finans’ın anketine katılan ekonomistler, temmuz ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 3,40 artmasını bekliyor. Ekonomistlerin temmuz ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına nazaran bir evvelki ay yüzde 78.62 olan yıllık enflasyonun, yüzde 81.42’ye yükseleceği hesaplanıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*