Yeni Doğan Bebeklerin Hemen Yıkanması Hastalıklara Yol Açabilir: Bebekler İlk Ne Zaman Yıkanmalı?

Bu zamana kadar hep yeni doğan bebeklerin hemen yıkanması gerektiğini duymuş olabilirsiniz. Ancak bebeklerin doğdukları ilk anda üzerlerinde bulunan tabakanın zarar görmemesi için bebeklerin doğdukları ilk anda yıkanmamaları gerekiyor. Peki yeni doğan bebekler ne zaman yıkanmalı? Öğrenmek için aşağı kaydırın ?

Kaynak: 1

Evinize katılan ufak aile bireyi hakkında çok heyecanlı olduğunuzu tahmin edebiliyoruz. Hatta onun için her şeyin en doğrusunu yapmak istediğinizi de.

İşte tam da bu nedenle yeni doğan bebeğinizi hemen yıkamamanız gerekiyor. Çünkü yapılan bilimsel araştırmalar yeni doğan bebeklerin doğar doğmaz yıkanmamaları gerektiğini gösteriyor.

Dünya Sağlık Örgütü yeni doğan bebeklerin ilk banyosunu en az 24 saat sonra yapması gerektiğini söylüyor.

Bazen bazı sebeplerden ötürü bebeklerin daha kısa süre içerisinde yıkanması gerekse de Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bir bebeğin yıkanabilmesi için doğumdan en az 6 saat geçmiş olması gerekiyor.

Yeni doğan bebeklerin ciltlerinde vernix isminde beyaz bir madde bulunuyor. Daha önce doğum tecrübesi olanlar ne demek istediğimizi anladı bile.

Bu beyaz madde bebeklerin enfeksiyon kapmasını önleyen bir kalkan görevi görüyor diyebiliriz. Yeni doğan bebekleri hemen yıkamak ise bu vernix ismindeki maddenin yapısının bozulmasına yol açar.

Aynı zamanda bebeklerin doğum sonrasında hemen yıkanması vücut ısılarının düşmesine ve hipotermi gibi problemlerin meydana gelmesine neden olabiliyor.

Yine araştırmalar gösteriyor ki yeni doğan bebeklere banyo yaptırılması kan şekeri düşüşü gibi sağlık problemlerinin de nedeni olabiliyor. Erken banyonun ortaya çıkarabileceği diğer sonuçlar ise bebek ve annenin bağ kuramaması, emzirme problemleri ve cilt kuruluğu olarak biliniyor.

Bebeklerin dünyaya geldikleri ilk anda anneleri ile temas etmeleri oldukça önemlidir çünkü bu temas anne ve bebeğin bir bağ kurmasını sağlar.

Göğsünüze yasladığınız bebeğinizin hem vücut sıcaklığı hem de kan şekeri dengede olmanın yanı sıra sizinle kuracağı bağ sayesinde emzirme sorunu da ortadan kalkmış olur.

Peki güzeller güzeli bebeğinizi ne zaman yıkamalısınız?

Bebeklerin bez değişimi ya da emzirme sonrasında boyun ve yüz bölgelerinin bir bez yardımı ile temizlenmesi gerekir. Bu temizlik bebeklerin her gün yıkanma ihtiyaçlarını ortadan kaldırır ve yeni doğan bebeklerin haftada üç kez yıkanması yeterli olur. Tabii ki bu durum bebekleriniz bir yaşına gelene kadar geçerlidir.

Haftada üç çok az diyor olabilirsiniz ama bebekler yetişkinler kadar terlemez ya da kirlenmezler. Bu da haftada üç banyonun onlar için yeterli olmasını sağlar.

Bebeklerinizi çok sık yıkadığınız zaman cilt kuruluğu gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu durum da hem sizi hem de minik bebeğinizi rahatsız edebilir. Eğer çok kirlenme ya da buna benzer bir problem yaşamazsanız bebeğinizi haftada üç kere yıkamak onun sağlığı için en iyisi olacaktır.

Yeni doğan bebeğinizin nasıl yıkanması gerektiğini elbette en iyi siz bilirsiniz ancak bebeğinizin göbek bağı düşene kadar sünger banyosu yöntemini tercih etmek en ideali olacaktır.

Bebeğinizin göbek bağı düştükten sonra ise normal şekilde banyo yaptırabilir ve hatta bir yaşından sonra bebeğinize banyo oyuncakları alarak onlar için bu süreci eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir