Yunan gazete yazdı: İşte ABD’nin Dedeağaç planı

ABD’nin, Boğazlara alternatif olması emeliyle Yunanistan’daki Dedeağaç Limanı’nın genişletilmesini planladığı ileri sürüldü.

Yunanistan merkezli Kathimerini gazetesinin haberine nazaran, Dedeağaç Limanı’nın genişletilerek Girit’teki Suda Üssü’ne emsal formda kullanılması amaçlanıyor.

Ukrayna savaşının başlamasıyla Dedeağaç’ın Boğazlara alternatif bir yol olarak kendini kanıtladığı savunulan haberde, savaşın başlamasının akabinde geçen 7 aylık süreçte bu yolun, ABD ve NATO’ya ilişkin asker ve askeri teçhizatın Bulgaristan, Romanya ve hatta Polonya’ya kadar uzanan bölgeye ulaştırılmasında tesirli olduğu öne sürüldü.

‘ÖNERİ FARKLI YOLLARDAN YUNANİSTAN’A İLETİLDİ’

Haberde, ABD’nin, Dedeağaç Limanı’nın genişletilmesi teklifini Yunanistan’a farklı yollardan ilettiği belirtilerek gayenin, “Arleigh Burke” sınıfı ve gibisi özellikteki muhriplerin (destroyer) limana yanaşabilmesi ve limandan hizmet almasının sağlanması olduğu söz edildi.

Karadeniz ve NATO’nun doğu kanadına yakın bir bölgede böylesi bir yapı oluşturulmasının, ABD’nin, Ege’den başlayıp Romanya, Macaristan ve Polonya’ya kadar uzanan bir Balkan altyapı ağı kurma isteğini ortaya koyduğu tabir edilen haberde, Dedeağaç’ın Balkanlar’la demir yolu vasıtasıyla bağlanmasının da tartışıldığı ileri sürüldü. Bu çerçevede, Kavala Limanı’nın da kıymetlendirilebileceği tez edildi.

Son aylarda Suda’daki ABD Silahlı Kuvvetleri varlığı da süratli bir artış gösterirken Suda Üssü’ndeki altyapının da yenilenmesinin gündeme taşındığı söz edildi. (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*