Almanya Başbakanı Scholz: Almanya ve Fransa, güçlü bir şekilde İsrail’in yanında

Hamas’ın başlattığı saldırının ardından Gazze’ye bomba yağdıran İsrail’e Avrupa’dan bir destek daha geldi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bugün başlayacak ve 2 gün sürecek “Almanya-Fransa Hükümetler Arası Ortak Bakanlar Kurulu Toplantısı” öncesinde Airbus şirketinin Hamburg’daki tesisini ziyaret etti.

Ziyaretin ardından açıklama yapan Scholz, büyük bir endişeyle İsrail’e baktıklarını belirterek, “Hamas’ın İsrail’e yönelik bu saldırısı korkunç ve barbarcadır. Yahudi devleti için bu karanlık saatlerde biz, Almanya ve Fransa güçlü bir şekilde İsrail’in yanında duruyoruz. Bu konuda Başbakan Netanyahu’ya güvence verdim.” dedi.

Scholz, “terörün ve nefretin kazanamayacağını, şiddetin zafere ulaşamayacağını” vurgulayarak, İsrail’in kendisini ve halkını savunacağını, koruyacağını söyledi.

‘ORTAKLARLA GÖRÜŞECEĞİZ’

Macron ile bu akşam ABD Başkanı Joe Biden ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile telefonda görüşeceklerini ve durumu değerlendireceklerini aktaran Almanya Başbakanı ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya’nın bu durumdan ötürü bölgede ateşin yayılmaması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını söyledi. “Bundan dolayı kimse bu durumda terörü daha fazla körüklememeli” diyen Scholz, bu konuda bölgedeki ortaklarla görüşmeler yapacaklarını ifade etti.

Olaf Scholz ayrıca, Almanya-Fransa Hükümetler Arası Ortak Bakanlar Kurulu Toplantısıyla Almanya-Fransa dostluğunda yeni bir başlık açmak istediklerini vurguladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron da dünya genelinde yaşanan krizlere işaret ederek, iki ülkenin birlikte çalışması gerektiğinin altını çizdi.

Macron, İsrail’deki gelişmelere değinerek “terörle mücadele”nin ortak bir görev olduğunu vurguladı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx