Anlıyorum Ama Konuşamıyorum Derdine Son: Meta’dan 2 Saniye Gecikmeli Sözlü Çeviri Yapabilen Yapay Zeka

Günümüzde yapay zekanın geldiği son nokta gerçekten inanılmaz. Henüz birkaç sene önce yalnızca hayal edebileceğimiz şeyleri bugün geldiğimiz noktada kolayca gerçekleştirebiliyoruz. Facebook’un ana şirketi Meta, gerçekleştirdiği yapay zeka çalışmalarıyla hayallerimizi bir adım öteye taşımaya devam ediyor. 

Meta, son olarak yalnızca 2 saniye gecikmeli sözlü çeviri yapabilen yapay zeka uygulaması ‘Seamless’ı tanıttı.

Yapay zeka teknolojisi (AI) her geçen gün yeni bir özellikle karşımıza çıkıyor.

Yazılı ve görsel medyada harikalar üretmeye devam eden yapay zeka teknolojilerinin ortaya çıkardığı ürünleri artık ‘doğal’ ürünlerden ayırt etmek bir hayli zor. Yapay zeka ile ortaya muhteşem eserler çıkmaya devam ederken yapay zekanın kendisi de gelişmeye devam ediyor.

Teknoloji kullanımına en sık ihtiyaç duyduğumuz alanlardan birisi de hiç şüphesiz çeviri.

Bugüne dek çeviri için birçok farklı uygulama kullanıma sunuldu. Bunlardan en popüleri ve en fazla özelliğe sahip olanı ise Google’ın çeviri uygulaması oldu. Başlarda oldukça komik çeviriler yapsa da Google, kendisini bu alanda epey geliştirdi.

Ancak yapay zeka uygulamalarının bu alana da el atması üzerine, Google Translate’in pabucu dama atıldı.

Her ne kadar oldukça gelişmiş bir çeviri hizmeti sunsa da Google Translate, ‘doğal’ çeviri denilince pek de tercih edilen bir uygulama değil. Bir metin içerisinde verilmek istenen anlam, yani ‘bağlam’ denilen önemli konu, Google Çeviri’nin sınıfta kaldığı alan oluyor.

Başta ChatGPT olmak üzere diğer yapay zeka uygulamaları ise bu konuda oldukça başarılı.

Facebook’un ana şirketi Meta, yapay zeka çevirisi konusunda kendisini geliştirmeye devam ediyor.

Meta, geçtiğimiz günlerde son yapay zeka teknolojisi olan ‘Seamless Communication’ı (görünmez iletişim) duyurdu. 

Bu yapay zeka teknolojisi sayesinde, farklı dillerde konuşan bireyler yalnızca iki saniye gecikmeli bir sözlü çeviriden yararlanabilecek. 

Meta’nın geliştirmiş olduğu bu yapay zekada Türkçe dahil yaklaşık 100 dil bulunuyor.

Bir bireyin konuşmaya başlamasının ardından bu yapay zeka teknolojisi devreye girerek anında istenilen dile çeviri yapmaya başlıyor. Gecikmesi süresinin ise yalnızca iki saniye olduğu aktarılıyor.

Bu teknolojiyle ilgili en dikkat çekici nokta ise, yalnızca kelimelerin değil, duyguların da karşı tarafa aktarılabilmesi. 

‘Seamless’ teknolojisi, kullanıcının konuşma sırasında duraksadığı, ses tonunun değiştiği, hatta vurgu yaptığı kelimeleri bile anlayıp karşı tarafa aynı şekilde aktarabiliyor. Kullanıcı, konuşma esnasında fısıldadığında bile, yapay zeka da fısıldayarak çeviriyi gerçekleştiriyor.

Meta’nın geliştirmiş olduğu bu teknolojide farklı çeviri türleri de bulunuyor.

Yazılı bir metni yazılı bir metne veya sözlü bir konuşmaya, sözlü bir konuşmayı da yine sözlü bir konuşmaya veya yazılı bir metne çevirebiliyorsunuz. 

Bu teknoloji sayesinde, hiçbir dil bilginiz olmasa dahi dünyanın herhangi bir yerindeki yabancıyla rahatlıkla iletişim kurabileceksiniz. Üstelik bu teknolojinin Türkçe dilini de desteklediğini ekleyelim.

‘Seamless Communication’ teknolojisinin kullanımına dair bir örneğe buradan ulaşabilirsiniz;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx