Asgari ücrette sona yaklaşıldı

ANKARA Milliyet – Yeni yılda uygulanacak asgari ücret için süre daralırken, gözler Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapılması beklenen 3. toplantısına çevrildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Ekipler çalışıyor. İnşallah bu hafta içinde açıklamayı arzu ediyoruz. Bir rakam yok, komisyonumuz çalışıyor” dedi. 

7 milyondan fazla çalışanı ilgilendiren asgari ücrette, 11 Aralık’ta başlayan Asgari Ücret Tespit Komisyonu sürecinde 2 toplantı geride kalırken, zam için masaya rakam gelmedi. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve TÜİK temsilcilerinin makroekonomik verileri komisyona sunduğu toplantılarda, ne hükümet ne de işçi ve işverenlerden asgari ücretle ilgili zam oranı beklentisi dile getirilmedi. Yıl sonuna kadar tamamlanması gereken asgari ücret pazarlıklarında, 18 Aralık’taki 2. toplantıdan sonra komisyon bir daha bir araya gelemezken, gözler yapılması beklenen üçüncü toplantıya çevrildi. 

Işıkhan: Rakam yok 

Dün soruları yanıtlayan Çalışma Bakanı Işıkhan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantı yapacağını ve en kısa sürede asgari ücreti açıklamayı planladıklarını belirterek, “Toplantı için henüz karar almış değiliz. Ekipler çalışıyor. İnşallah bu hafta içinde açıklamayı arzu ediyoruz. Bir rakam yok, komisyonumuz çalışıyor. Sizinle şu an paylaşacak bir şeyimiz yok; çünkü o zaman Asgari Ücret Tespit Komisyonumuza haksızlık etmiş oluruz. Biz 3 taraf olarak yan yana geleceğiz, kararı verip, açıklayacağız” dedi. İşçi ve işveren taraflarının da katılımıyla yapılacak 3. asgari komisyon toplantısıyla zammın açıklanması bekleniyor. 

Beklenti yüzde 50’ye yükseldi 

2024’te tek asgari ücret zammının geçerli olacağının açıklanması, enflasyonun üzerine refah payı eklenmesi beklentilerini artırırken, yeni asgari ücret için zam öngörüleri yüzde 50’ye yaklaştı. Yüzde 50 oranında bir artış, geçtiğimiz temmuz ayında asgari ücrete yapılan ara zammın 16 puan üstüne işaret edecek. Halen net 11 bin 402 TL olarak uygulanan asgari ücret, yüzde 40’lık zamla 15 bin 962 lira, yüzde 45’lik zamda 16 bin 532 lira, yüzde 50’lik zamda 17 bin 103 lira olacak. 

Çalışan emekliye 5 bin TL ikramiye Meclis’ten geçti

TBMM Genel Kurulu’nda dün çalışan emeklilere bir defaya mahsus 5 bin lira ödenmesi ile ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi görüşüldü.

Genel Kurul’da çalışan emekliye 5 bin TL ikramiye ödenmesine ilişkin madde kabul edildi. Teklifin bugün yasalaşması bekleniyor. Teklifin yasalaşmasıyla birlikte çalışan emekliye 5 bin TL ödenecek. – MEHTAP GÖKDEMİR Ankara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx