Dünyaca ünlü markadan çılgın kampanya! Sıfır araçlarda 1 milyon 225 bin lira indirim yaptı

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk tarafından kurulan ve elektrikli otomobil dünyasının bir devi haline gelen Tesla, Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede satışa sunduğu otomobiller için indirim kararları açıklamaya devam ediyor.

TÜRKİYE İÇİN 431 BİN LİRA İNDİRİM KARARI

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de satışa sunulan araç listelerinin fiyatlarında büyük bir değişikliğe giden Tesla, firmanın en çok satılan modellerinden olan Model Y’de 431 bin TL indirim yapmıştı.

Türkiye piyasasına girdiği ilk 10 ay itibarıyla ülke genelinde en çok satılan elektrikli otomobil üreticisi haline dönen Tesla’nın bu indirimi, binlerce yeni siparişe yol açarken bir yeni indirim de başka otomobiller için geldi.

FİYATLAR YARI YARIYA DÜŞÜRÜLECEK

Avrupa pazarında büyümeyi hedefleyen Tesla, Almanya’daki yeni projesi kapsamında ortalama 65 bin Euro olarak satışa sunulan araçların fiyatlarını 25-30 bin Euro seviyelerine kadar düşürmeyi hedefliyor.

Reuters’a konuşan şirkete yakın bir kaynak, Tesla’nın Berlin yakınlarındaki fabrikasında 25 bin euro’luk (26 bin 838 dolar) bir otomobil üretmeyi planladığını ve araçlarını daha geniş kitlelere yayma planı çerçevesinde bunun önemli bir adım olacağını söyledi.

HABERİN ARDINDAN HİSSELER UÇUŞA GEÇTİ

İsmini vermek istemeyen haber kaynağı, Berlin’deki üretimin ne zaman başlayacağına yönelik bir tarih paylaşmadı.

Tesla şirketi ise söz konusu iddialar hakkında yorum yapmamayı tercih etti. Bu gelişmenin duyulması sonrası şirketin hisselerinin ABD’de piyasa öncesi işlemlerde yüzde 3 artış gösterdiği dikkat çekti.

FİYATLARI DAHA DA DÜŞÜRECEK BİR BULUŞA İMZA ATTILAR

Haber kaynağına göre Tesla, elektrikli araçlarının alt gövdesinin neredeyse tamamını tek parça halinde dökmesini sağlayacak bir teknolojinin kullanımına başlamak üzere. Üretime gelen bu kritik iyileştirme hem üretimi hızlandıracak hem de maliyetleri düşürecek bir atılım olacak.

Tesla’nın 2030 yılına kadar araç teslimatlarını 20 milyona çıkarma hedefine ulaşması için kitlesel pazara açılmak kritik önem taşıyor ve bu da onu teslimat hedefleri belirlemekten kaçınan ve bunun yerine stratejilerini elektrikli araçlara geçişte kar marjlarını korumaya odaklayan Volkswagen gibi rakiplerinden ayırıyor.

ŞİRKET KAZANCI İŞÇİLERİN DE CEBİNİ DOLDURDU

Tesla ayrıca Cuma günü işçilere, Kasım ayından itibaren tüm personelin yüzde 4 oranında zam göreceğini ve üretim işçilerinin Şubat 2024’ten itibaren yılda 2 bin 500 euro ek ücret alacağını duyurdu. Bu da 1-1,5 yıl içinde yüzde 18’lik bir ücret artışına denk geliyor.

Alman sendika IG Metall ise 2022’de Tesla ücretlerinin diğer otomobil üreticilerinin toplu iş sözleşmeleri kapsamında sunulan ücretlerin yaklaşık yüzde 20 altında olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx