Haftanın öne çıkanları: Leyla Zana’dan ‘biz’ vurgusu, Selahattin Demirtaş’a ‘biz’ sansürü

Patreon’dan bağış çağrısı yaptığımız okurlarımızın da katkılarıyla Gazete Duvar’da geçen hafta 59 imzalı özel haber ve 51 köşe yazısı yayınlandı. Haber ağımızı genişletmek, Türkiye’nin dört bir yanındaki bağımsız gazetecileri desteklemek için Gazete Duvar’a Patreon’dan bağış yapın hakikatin peşinden birlikte yürüyelim.

Geçen haftanın öne çıkan haberlerinden bazıları şöyle:

Cehennemin kaç katı var?

Sokak hayvanları meselesi gündemdeki yerini koruyor. En son seçimlerde milletvekili seçilemeyen BBP lideri Mustafa Desticioğlu yerel seçimlerde bir belediye kazanmaları halinde o ildeki-ilçedeki tüm sokak hayvanlarını öldürme vaadinde bulundu. Sokak hayvanların yönelik nefret dilinin nasıl sonuçlar doğurabileceğine yönelik bir gelişme geçen hafta yaşandı. Kendilerine ‘Cehennemin 31. Katı (C31K)’ diyen ve hayvanlara işkence yaptıkları görüntüleri sosyal medyadan yayınlanan bir gruba operasyon yapıldı. Meral Candan’ın konuştuğu avukat Mustafa Tırtır, bu kişilerin en fazla para cezasıyla serbest kalacağını anlatırken bu grup gibi paylaşımlar yapan benzer isimli başka oluşumların da olduğuna dikkat çekti. Netflix’teki ‘Kedilere bulaşmayın: İnternette katil avı’ isimli belgesel hayvana eziyetten insan öldürmeye giden yolun izlerini sürüyordu. Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) Başkan Yardımcısı Haydar Özkan da Mustafa Tırtır gibi aynı tehlikeye dikkat çekti ve önerilerini aktardı.

Leyla Zana: Ne CHP’nin ne AKP’nin koltuk değneğiyiz, biz biziz

Kürt hareketinin önde gelen isimlerinden Leyla Zana, 8 yıllık sessizliğini bozarak Diyarbakır temsilcimiz Vecdi Erbay’a konuştu. Kürt hareketinin mevcut durumundan çözüm sürecinin neden bozulduğuna dair çarpıcı değerlendirmelerde bulunan Leyla Zana Kürtlerin AK Parti ve CHP arasında seçime zorlandığını belirtip “Hayır biz seçmek zorunda değiliz. Biri 80 yıl büyük bir zulüm uygulamış, diğeri o zulmün devamcısı olarak konumlanmış… Ne CHP’nin ne de AKP’nin koltuk değneğiyiz. İkisi de değiliz; biz biziz.” ifadesini kullandı. Leyla Zana, çözüm sürecinden hemen önce dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’la yaptıkları toplantıya dair detaylar da anlattı.

Selahattin Demirtaş ‘biz’ dedi, mektubu sansürlendi

Leyla Zana “Biz biziz” derken yıllardır sudan gerekçelerle cezaevinde tutulan Selahattin Demirtaş da içinde ‘Biz’ geçen bir haberin kahramanı oldu. Demirtaş, geçen hafta Kayseri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda yatan bir mahkuma gönderdiği mektubun ‘sakıncalı’ bulunmasıyla gündeme geldi. Hacı Bişkin, cezaevi yönetiminin mektupta bulduğu ‘sakınca’yı ‘biz’e aktardı. Demirtaş, mektubunda ‘biz’ ifadesini kullanmıştı. Cezaevi yönetimine göre Demirtaş’ın ‘biz’ demekteki amacı terör örgütünden kopuşları engellemekti.

17 yıl geçti, acısı geçmedi

Hrant Dink’in öldürülmesinin üzerinden 17 yıl geçti. 19 Ocak’ta arkadaşları her yıl olduğu gibi yine öldürüldüğü yerde, Sebat Apartmanı’nın önünde toplandı. Adalet çağrısını bir kez daha yineledi. Bu yılın özel bir anlamı vardı. Hrant’ı öldürten güçler yargı önüne çıkartılmadığı gibi, tetiği çeken Ogün Samast da özgür bırakılmıştı. Anma töreninde yapılan adalet çağrılarını Osman Çaklı aktardı. Osman Çaklı, Agos Gazetesi’nin kuruluşunda yer alan ve şu an Genel Yayın Yönetmenliğini yürüten Yetvart Danzikyan ile de Hrant Dink cinayetini konuştu. Danzikyan Hrant Dink cinayetinde devletin bütün kanatlarının yer aldığını anlattı. Sadık Güleç ise Dink ailesinin avukatlarından Hülya Deveci’yle söyleşi yaptı. Deveci, Türkiye’deki politik atmosferin dava sürecine nasıl etki ettiğini anlattı.

MHP’den Yeniden Refah yorumu: Haline bakmadan Hasan Dağı’na odunla gitmek

Genel seçimlerde sürpriz bir şekilde AK Parti ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la yol yürüme kararı alan Yeniden Refah Partisi, seçimlerin bitmesinin hemen ardından ise AK Parti’ye muhalif bir tavır takındı. Yerel seçimlerde de aday belirleme konusunda AK Parti’yle anlaşamadıklarını ilan eden ve kendi adaylarını çıkarma eğiliminde olan Yeniden Refah Partisi’nin tavrının MHP’de nasıl karşılık bulduğunu Ankara temsilcimiz Nergis Demirkaya aktardı. Yüzde 10’luk oylarına karşın Fatih Erbakan kadar talepte bulunmayan MHP’liler AK Parti’ye yönelik ‘Değerimizi anlasınlar’ mesajını, Yeniden Refah’ı eleştiren ‘özlü bir söz’ eşliğinde vermişti: “Haline bakmadan Hasan Dağı’na oduna gitmek.”

En kanlı operasyonların mimarı sırlarıyla gitti

Babası 1940’ta, kendisi ise 1965’te MİT’e giren Mehmet Eymür öldü. Türkiye’nin en kanlı ve karanlık operasyonların merkezinde yer alan Eymür’ün Mahir Çayan’dan Dev-Genç’e, İlhan Selçuk’a işkenceden Babalar operasyonuna, Mehmet Ağar’la meşhur kavgalarından Susurluk skandalına, Zekeriya Öz’den Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’a uzanan hikayesini Sadık Güleç hatırlattı.

Yanınızda maske bulundurmakta fayda var

Kışın bastırmasıyla birlikte grip vakaları da arttı ve hastanelerin yoğun bakım servislerinde Covid-19 salgınını hatırlatan yoğunluklar yaşanmaya başladı. Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Levent Tufan Kumaş, Bursa muhabirimiz Pelin Akdemir’e hastanelerdeki son durumu ve Sağlık Bakanlığı’nın eksiklerini anlattı; kalabalık ve kapalı ortamlarda maske takılmasının önemli olduğu uyarısını yaptı. Urfa muhabirimiz Fatma Keber de Akçakale Devlet Hastanesi’nin griple sınavını aktardı.

Berkay Ateş’ten ‘komik’ haber

Televizyonda, sinemada, tiyatroda harikalar yaratan, oynadığı her rolde, yazdığı her oyunda övgüleri toplayan Berkay Ateş ilk kez tek kişilik bir oyunla seyircinin karşısına çıktı. Ezgi Sivrikaya, ‘Uykusuz Bir Rüya’yı ve tiyatronun mevcut durumunu Berkay Ateş’le konuştu. Sık sık ‘arızalı’ tiplere hayat veren Berkay Ateş, artık bir komedide de yer almak istediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx