Masada iki teklif var: İşte İsrail’le Hamas’ın esir pazarlığı

İsrail ve Hamas’ın Gazze’de tutulan rehinelerin serbest bırakılmasıyla ilgili olarak iki anlaşma teklifini değerlendirdiği iddia edildi. ABD basınına göre, bu anlaşmalardan biri, az sayıda rehinenin, ikincisi ise 100 ya da daha fazla rehinenin serbest bırakılmasını öngörüyor.

The New York Times gazetesinin görüşmelerle ilgili bilgi sahibi yetkililere dayandırdığı haberinde, İsrailli yetkililerin yaklaşık 240 kişinin Hamas ve diğer Filistinliler tarafından rehin tutulduğunu tahmin ettiği, bu kişilerin yarısından biraz fazlasının sivil olduğu, ikinci anlaşmanın sivillerin tamamının salıverilmesini sağlayabileceği belirtildi.

“ÖNCE 10-20 KİŞİ, SONRA 100’DEN FAZLA SİVİL BIRAKILABİLİR”

Görüşmelerde ele alınan ilk teklif, Hamas’ın çatışmalarda verilecek kısa bir ara karşılığında İsrailli kadın ve çocukların yanı sıra ABD vatandaşları dahil yabancılardan oluşan 10 ila 20 sivil rehineyi serbest bırakmasını öngörüyor. Buna göre, eğer koşullar yerine getirilirse, ardından 100 ya da daha fazla sivil de serbest bırakılabilir. 

Hamas ise tüm sivillerin serbest bırakılması karşılığında, çatışmalara kısa bir ara, daha fazla insani yardım, hastaneler için yakıt ve İsrail hapishanelerindeki tüm kadın ve çocukların salıverilmesini talep ediyor. NYT’ye konuşan yetkili, İsrailli yetkililerin hapishanelerdeki kişilerin serbest bırakılması konusunda kararsızlık ve şüphesini dile getirdiğini söyledi.

“HAMAS ELİNDE 20 SİVİL OLDUĞUNU SÖYLÜYOR”

Yetkililerin paylaştığı bilgilere göre, Katar’ın arabuluculuk yaptığı ve ABD’li yetkililerin de dahil olduğu görüşmelerde, Hamas askerlik yaşındaki İsrailli erkekleri serbest bırakmayı reddetti. Hamas’ın Katarlı arabuluculara verdiği bilgiye de değinen bir yetkili, Hamas’ın elinde 20 ya da daha az sivil olduğunu, diğerlerinin ise İslami Cihad ve diğer gruplar tarafından rehin tutulduğunu söylediğini aktardı. Aynı yetkili, görüşmelerde bulunan hükümetlerin bu iddiayı bağımsız olarak teyit edemediği bilgisini de paylaştı.

“ASKERİ PERSONELİ YAKIN ZAMANDA BIRAKMAYA NİYETLERİ YOK”

Gazetenin haberine göre, Hamas yetkilileri, rehin alınan neredeyse tüm İsrailli askeri personelin ellerinde olduğunu, bu kişilerin sayısının 130 ila 140 olduğunu ve bu kişileri yakın zamanda serbest bırakma niyetleri olmadığını da söyledi.

Öte yandan, görüşmelerle ilgili bilgilendirilen ABD ve İsrail yetkililerinin, Hamas’ın Gazze’de tutulan rehinelerle ilgili olarak söylediği ‘ellerinde çok sivil rehine olmadığı’ yönündeki ifadelerine ‘derinden şüpheyle’ yaklaştığı ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx