Partnerinle Aynı Evde Yaşamaya Başlamadan Önce Kendine Sorman Gereken 10 Soru

Partnerinizle birlikte yaşamak kulağa her ne kadar keyifli ve güzel gelse de her ikiniz için de bazı zorlu süreçleri olabilir. Birlikte yaşamaya hazır olup olmadığınızı anlamak ve bu fikri değerlendirmek için kendinize sormanız gereken bazı sorular vardır. İşte onları derledik!

1. Finansal durumumuz ve harcama alışkanlıklarımız hakkında nasıl bir fikrimiz var?

Aynı evde yaşamak finansal harcamaları da ortak yapmak demektir. Bu noktada harcamalara ve harcama alışkanlıklarına dikkat etmek ve nasıl uyum sağlayacağınızı gözlemlemek önemli bir noktadır.

2. Ortak hedeflerimiz var mı?

Aslında ilişkiniz için de oldukça önemli olan bu soru ilerleyen zamanlarda ilişkinizin nasıl evrileceğini de gösterir. O yüzden bu soruya kendi içinizde tutarlı bir cevap vermek oldukça önemli.

3. Kişisel alan ve özgürlük konusundaki sınırlarımızı nasıl belirlemeliyiz?

Birlikte yaşıyorsunuz diye her saniye birlikte olmanız gerekmez. Hatta kişisel alanlarınızı belirlemeniz gerekir. Bu noktada eğer varsa çalışma veya hobi odası yapmak hayat kurtarabilir. Yine bu alanları da konuşarak çözebilirsiniz.

4. Ev işleri ve sorumluluklar konusunda nasıl bir düzen oluşturmalıyız?

İki kişi yaşamaya başladığınızda ev işleri ve sorumlulukları da iki kişi yapmanız gerekir. Partnerinizin alacağı sorumluluklar ile sizin alacağınız sorumluluklar uyuşuyor mu?

5. Kendi kişisel bakım ve hijyen alışkanlıklarımızı nasıl yönetmeliyiz?

Tek başınıza yaşarken kişisel bakımınız çok daha kolayken evde biriyle yaşadığınızda bu zorlaşabilir. Bu yüzden bu kısmı nasıl yöneteceğinizi de önceden düşünmeli ve karar vermelisiniz.

6. Hangi kuralları ve sınırları koymamız gerekecek?

Evde yaşayanlar için de bazı kurallar bulunur. Bu bağlamda siz de kesin kurallarınızı belirlemeli ve aynılarını partnerinize sormalısınız.

7. Evde yaşarken karşılaşabileceğimiz zorluklar hakkında düşündük mü?

Bazı zorluklar tabii ki olacak. Siz de önceden bunu düşünüp en azından bir yol haritası çıkarırsanız ilerleyen süreçte zorlanmazsınız.

8. İhtiyaçlarımız ve isteklerimiz hakkında açık ve dürüst bir iletişim kuruyor muyuz?

Hem ilişkiden hem de bir evi paylaşmaktan ne beklediğinizi ve istediğinizi şimdiden dürüstçe dile getirmek ilişkinizin gidişatını da olumlu yönde etkileyecektir.

9. Çatışmaları nasıl çözmeliyiz?

Zaman zaman evde veya ilişkinizde farklı çatışmalar olabilir. Bu noktada çatışmaları nasıl çözeceğinize odaklanmanız ilişkinizin konforlu şekilde ilerlemesini sağlar.

10. Birlikte yaşamak için doğru bir zaman mı?

Şu anda ilişkinin gidişatından etkilenip acele bir karar da veriyor olabilirsiniz. O yüzden bu soruyu dürüst bir şekilde kendinize sorun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx